خواص کافئین

/ / مقاله قهوه

در ابتدا باید با مفهوم کافئین آشنا شویم .در واقع کافئین محرکی طبعیی است که در گیاهانی مانند قهوه،چای و کاکائو یافت می شود.نخستین بار کافئین بیش از ۴۵۰۰ سال پیش، زمانی که مردم برای اولین بار چای دم کردند نوشیده شده است.و سپس سالها بعد قهوه  در قرن ۱۴ یا ۱۵  توسط یک چوپان گله بز در اتیوپی کشف شده است. در حال حاضر ۹۰٪ از مردم جهان روزانه از محصولات حاوی کافئین می خورند و یا می نوشند.

چگونگی کار کردن کافئین

بعد از مصرف کافئین ،کافئین در روده شکسته می شود و حدود ۲۰ دقیقه بعد در خون جریان پیدا میکند سپس  به کبد شما راه می یابد در واقع جایی که به ترکیبات تجزیه می شود بنابراین از روش های متفاوت بر اندام های مختلف بدن تأثیر بگذارد. زیادترین اثرگذاری کافئین روی سیستم عصبی مرکزی یعنی مغز شماست.


در این جا با یک انتقال دهنده عصبی بنام آدنوزین که از لحظه بیدار شدن در طول روز افزایش می یابد آشنا میشویم.میزان آدنوزین در مغز هر چه بیشتر باشد احساس خواب آلودگی بیشتری میکنیم.کاریکه که کافئین انجام میدهد انسداد گیرنده های آدنوزین است.در نتیجه خستگی را به اتمام میرساند و باعث زیادتر شدن سطح  دوپامین و نوراپی فرین در مغز و همچنین افزایش سطح آدرنالین در خون می شود. همچنین این دو ماده شیمیایی احساس خوبی را در ما ایجاد می کنند و بدن و مغز را برای فعالیت آماده میکنند.

اثرات کافئین میتواند بعد از ۲۰ دقیقه رخ دهد و برای اینکه از بدن خارج شود حدود ۶ ساعت زمان نیاز دارد.

اثرگذاری کافئین روی بدن

اثرگذاری کافئین در هر شخص بر اساس مواردی از قبیل میزان مصرف،وزن و سایز هر فرد،تداخل با دارو تغییر میکند.

با مصرف کافئین میتوان طیف وسیعی از اثرات مختلف احساس کرد.اثراتی از قبیل:

تحریک پذیری و بیقراری

تنفس سریع و ضربان قلب

کمبود آب بدن

تمرکز و هوشیاری بیشتر

بالا رفتن دمای بدن

سردرد

برخی از این تاثیرات ممکن است ناخوشایند باشند ولی در همه افراد رایج نیستند و در صورت مصرف کافئین زیاد احساس میشوند.

در زمان طولانی نوشیدن کافئین ولی به میزان کم میتواند فواید زیادی داشته باشد. نوشیدن بیش از حد کافئین می تواند تأثیرات منفی زیادی داشته باشد. تا جایی که ممکن است عملا به کافئین اعتیاد پیدا کنید.

نوشیدن کافئین می تواند پروسه خواب شما را تحت تأثیر قرار دهد، مخصوصاً اگر در ساعات بعدازظهر یا عصر قهوه مصرف می کنید، یا مقادیر زیادی (شش فنجان  در روز یا بیشتر) قهوه می نوشید. در نتیجه  افرادی که از قبل دچار اختلال خواب هستند، مطئناً باید مصرف کافئین خود را مدیریت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.