مقاله های قهوه

استامینوفن و کافئین_تاثیرات، فواید و مضرات

قرص استامینوفن و کافئین

استامینوفن و کافئین دو داروی مسکن هستند که برای کاهش درد و تب مورداستفاده قرار می گیرند. از استامینوفن معمولا برای برطرف کردن درد استفاده می شود. مصرف کافئین دردهای عضلانی بدن را کاهش می دهد.

ترکیب این دو دارو می تواند یک مسکن قوی باشد که برای برطرف کردن تب و تسکین دردهایی مثل سردرد و دردهای عضلانی مفید باشد.

در این مقاله با استناد به تحقیقات علمی تاثیرات استامینوفن و کافئین را مورد بررسی قرار می دهیم.

جعبه قرص استامینوفن و کافئین

قبل از استفاده از این داروی ترکیبی به نکات مهمی درباره مصرف آنها باید توجه کنید و هشدارهای زیر را جدی بگیرید.

داروی استامینوفن و کافئین حتما باید به اندازه دوز توصیه شده مصرف شود. مصرف زیاد آن به دلیل وجود استامینوفن خطرات و آسیب های جدی به بدن مخصوصا کبد می رساند. حتی ممکن است مصرف بیش از حد خطر مرگ داشته باشد.

ممکن است مصرف این دارو عوارض جانبی مانند درد معده، حالت تهوع، بی اشتهایی، زردی پوست (یرقان)، رنگ تیره ادرار و مدفوع را با خود به همراه داشته باشد. در صورت بروز هر کدام از این علائم سریع به پزشک مراجعه کنید.

مصرف زیاد استامینوفن ممکن است خطرات جدی با خود به همراه داشته باشد. قبل از مصرف بعضی داروهای با این دارو به بروشور محصول دقت کنید. بعضی داروهای ترکیبی مقداری استامینوفن دارند. مصرف این داروها با داروی استامینوفن و کافئین مقدار استامینوفن زیادی را وارد بدن می کند و خطر اوردوز دارد.

ممکن است مصرف استامینوفن مشکلات شدید پوستی مانند خارش، قرمزی و … به همراه داشته باشد. در صورت مشاهده هر علائم پوستی غیر معمول به پزشک مراجعه کنید.

علامت اختصاری APAP روی بعضی داروها نشان می دهد دارو حاوی استامینوفن است.

قبل از مصرف استامینوفن و کافئین بخوانید

ممکن است به داروی استامینوفن و کافئین حساسیت داشته باشید. در صورت داشتن آلرژی از مصرف آن اجتناب کنید.

اگر سابقه داشتن بعضی بیماری ها را دارید یا مبتلا به این بیماری ها هستید حتما قبل از مصرف این دارو با پزشک معالج خود مشورت کنید.

این بیماری ها عبارتند از بیماری های کبدی (سیروز)، زخم معده و اثنی عشر، اعتیاد به الکل

خانم های باردار و شیرده هم باید در مصرف این دارو احتیاط کنند و قبل از مصرف با پزشک مشورت کنند.

استامینوفن و کافئین چگونه باید مصرف شود؟

مقدار مصرف این دارو باید بر اساس تجویز پزشک و یا دستور العمل مصرفی روی خود دارو باشد. هرگز این دارو را بیش از اندازه تعیین شده مصرف نکنید. چون ممکن است به کبد آسیب های جدی وارد شود و حتی خطر مرگ دارد.

داروی استامینوفن و کافئین به صورت قرص در بازار موجود است. نحوه مصرف آن به این صورت است که قرص را روی زبان قرار داده و اجازه دهید بوسیله آب دهان حل و جذب شود. با این روش اثر قرص بیشتر می شود. البته می توانید آن را با مایعاتی مانند آب بنوشید.

در صورت مصرف دارو اگر پس از هفت روز علائم شما برطرف نشد حتما با پزشک مشورت کنید.

مصرف این دارو ممکن است روی نتایج آزمایش گلوکز تاثیر بگذارد. در صورت داشتن بیماری دیابت با پزشک مشورت کنید.

قرص استامینوفن و کافئین باید دور از نور، گرما و رطوبت نگهداری شود.

نکته مهم : اگر دائما از این دارو استفاده می کنید در صورت فراموش کردن یک دوز به محض اینکه به یاد آوردید آن را مصرف کنید. البته اگر نزدیک زمان دوز بعدی بود نیازی به مصرف دوز فراموش شده نیست.

مصرف بیش از حد استامینوفن و کافئین چه مشکلاتی دارد؟

در صورتی که این دارو را بیش از حد مصرف کنید به دلیل وجود استامینوفن آسیب های جدی به بدن و مخصوصا کبد وارد می شود. و حتی خطر مرگ با خود به همراه دارد. در صورت مصرف بیش از حد یک سری علائم اولیه مانند حالت تهوع و استفراغ، درد معده، بی اشتهایی، عرق کردن و ضعف بدنی برای فرد پیش می آید. ممکن است بعد از مدتی علائمی مانند یرقان و تیرگی ادرار و درد بالای معده نیز اضافه شود.

هنگام مصرف استامینوفن و کافئین از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

بعضی داروهای ترکیبی حاوی استامینوفن و یا کافئین هستند. هنگام مصرف داروی استامینوفن و کافئین به این نکته توجه کنید که داروهای از این نوع مانند بعضی قرص های سرماخوردگی، یا قرص های خواب و آلرژی که مقداری خصوصا استامینوفن دارند ممکن است باعث شوند که مصرف استامینوفن بسیار بالا رود. و این موضوع بسیار خطرناک است و امکان دارد باعث اوردوز شود.

بر این اساس حتما قبل از مصرف داروها با هم به برچسب ها توجه کنید که حاوی استامینوفن نباشند. و یا برچسب APAP نداشته باشد. در صورت داشتن حتما در مصرف استامینوفن و کافئین احتیاط کنید.

بهتر است از مصرف مواد کافئین دار مانند قهوه، نوشابه های انرژی زا، چای و غیره با این دارو به شدت اجتناب کنید. چون ممکن است میزان کافئین در بدن را به شدت بالا ببرد. هنگام مصرف داروی استامینوفن و کافئین حتما از خوردن الکل اجتناب کنید.

ترکیب کافئین قهوه و استامینوفن

عوارض جانبی استامینوفن و کافئین

تمام داروها و همینطور داروی استامینوفن و کافئین عوارض جانبی به همراه دارند که باید مورد توجه قرار گیرند.

برخی از عوارض این دارو عبارتند از :

  • واکنش های حساسیت زا مانند کهیر روی پوست، تنگی نفس شدید، ورم صورت و لب ها، ورم زبان و گلو
  • بی اشتهایی و حالت تهوع همراه با تب پایین و درد در معده
  • ادرار تیره رنگ و رنگ مدفوع شبیه خاک رس
  • بیماری یرقان یا زردی
  • عوارض جانبی مانند بی خوابی یا واکنش های عصبی مانند عصبانیت، پرخاشگری و تحرک پذیری

در موارد بسیار کم و به ندرت این دارو ممکن است باعث حساسیت های شدید پوستی بسیار خطرناک شود. که ممکن است حتی منجر به مرگ شود. اگر بعد از مصرف این علائم مانند قرمزی یا خارش پوست داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

استامینوفن و کافئین ممکن است با بعضی داروها تداخل داشته باشد. در صورت مصرف داروی خاص قبل از مصرف آن حتما با پزشکتان مشورت کنید.

در مورد استامینوفن و کافئین ضد و نقیض هایی وجود دارد. بعضی منابع می گویند این دو ماده نمی توانند به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند. به همین دلیل این دارو باعث آسیب های جدی به کبد شود. اما بعضی منابع دیگر معتقدند کافئین میزان تاثیر گذاری و عملکرد استامینوفن را بهتر می کند.

سخن پایانی

در این مقاله داروی استامینوفن و کافئین را مورد بررسی قرار دادیم. اما چیزی که واضح است قبل از مصرف هر دارویی باید با پزشک و داروساز مشورت کرد.

همانطور که گفته شد استامینوفن عوارض بسیار خطرناکی می تواند داشته باشد. اما در مورد کافئین می توان گفت خواص زیادی مانند ضد درد بودن و عوارض احتمالی کمتری دارد. بنابراین توصیه می شود به جای خرید دارو به خرید قهوه روی آورید. تا از مزایای کافئین بدون نگرانی بهره مند شوید.

شما میتوانید بهترین نوع قهوه عربیکا و ربوستا با درصدهای متفاوت مانند خرید قهوه عربیکا 80 درصد، خرید قهوه ربوستا 60 درصد ، خرید پودر قهوه سبز، خرید پودر قهوه ترک کلاسیک ، خرید قهوه فوری گلد، خرید قهوه فوری کلاسیک و… را از فروشگاه قهوه کویز تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *