مقاله های قهوه

قهوه سینگل اورجین، نانولات، میکرولات چه تفاوتی دارند؟

دانه های قهوه سینگل اورجین

قهوه سینگل اورجین، نانولات و میکرولات چند نوع قهوه هستند که در این مقاله قصد داریم آنها را مورد بررسی قرار دهیم. امروزه قهوه به عنوان یک نوشیدنی پرطرفدار در کل جهان جایگاه خود را پیدا کرده است. وقتی این نوشیدنی جزو برترین ها قرار گرفت توجه های زیادی را به خود جلب کرد. بعد از آن هر روز ایده ها و نوآوری های جدید توسط فعالان صنعت قهوه به دنیا معرفی شد.

مسابقات جهانی قهوه و طعم های جدید و روش های خلاقانه از این نمونه ها هستند. البته هم کسانی که طرفدار قهوه هستند و یا به طور جدی تر درباره آن تحقیق کرده و اطلاعات کسب می کنند با بعضی واژه ها از جمله سینگل اورجین (Single Origin)، نانولات (Nanolot) و میکرولات (Microlot) برخورد کرده اند. اما کسانی که به طور حرفه ای درباره قهوه اطلاعات دارند شاید درباره آنها بدانند و طرفداران قهوه چیزی درباره آنها نمی دانند.

قهوه سینگل اورجین

ما قصد داریم هر آنچه باید درباره آنها بدانید و تفاوت های آنها صحبت کنیم.

قهوه لات (Lot Coffees)

همانطور که گفته شد امروزه با روش های خلاقانه در دنیای قهوه نوآوری زیادی در نوشیدنی های قهوه جدید به وجود آمده است. قهوه لات یکی از این نوشیدنی هاست که در دنیا طرفداران زیادی پیدا کرده است. لات (Lot) در حقیقت به بخشی از یک کل یا یک قطعه از کل است.

Single Origin، Nanolot و Microlot انواع اصلی کافه لات هستند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

Single Origin، Single Estate و Single Farm به چه معنا هستند؟

سینگل اروجین (Single Origin) در حقیقت به این معنی است که قهوه از یک تک خاستگاه یعنی یک مزرعه (Single Farm) و یک منطقه (Single Estate) و یک محصول تهیه شده است. یعنی تنها یک منبع تولید کننده برای این قهوه از هر نظر وجود دارد.

با دیدن اسم Single Origin به راحتی می توانید اطلاعات قهوه لات مربوط به یک بخش یا منطقه خاص تولید قهوه و تمام مشخصات و ویژگی های آن را به دست آورید. در واقع این لات مانند یک ردیاب قوی عمل می کند.

این قهوه چون تنها از یک منطقه (Source) تهیه می شود معمولا طعم خاص و منحصر بفردی داشته و کیفیت آن بسیار بالاست. پس می توان گفت طعم اصیل این قهوه مربوط به یک منطقه خاص رشد و پرورش قهوه است.

تمام این دلایل باعث شده است قهوه Single Origin یکی از پرطرفدارترین نوع از انواع مختلف قهوه در جهان شده است. در واقع طعم های اصیل و منحصربفرد قهوه در یک منطقه پرورش و رشد آن را با کیفیت بالا به دنیا عرضه می کند.

قهوه میکرولات (Microlot)

قهوه میکرولات قهوه ای است که از یک مقیاس کوچک از یک مزرعه خاص تهیه می شود. در واقع میکرولات نوعی از کافه لات است که قهوه آن از یک مزرعه کوچک در یک منطقه مشخص و یک زمین مشخص تهیه می شود. ویژگی این قهوه کیفیت و طعم منحصربفرد آن است. این قهوه امتیاز بالای (87 تا 89) را دارد و از نظر حجم بعد از کاشت به 2.5 تن (حدود 40 کیسه 60 کیلوگرمی) می رسد.

قهوه میکرولات کیفیت بسیار بالایی دارد اما از نظر هزینه بسیار گران قیمت است. چون هزینه کاشت و برداشت آن از یک مزرعه مشخص و کوچک بسیار بالاست. در نتیجه قیمت آن بالا است.

قهوه نانولات (Nanolot)

نانو و میکرو دو واژه به معنی بسیار کوچک هستند. بنابراین قهوه نانولات مانند قهوه میکرولات از یک مزرعه کوچک مشخص در یک منطقه خاص تهیه می شود. اما نانو از نظر ابعاد از میکرو بسیار کوچک تر است. بنابراین قهوه نانولات از یک منطقه بسیار کوچک تر تهیه می شود. بر این اساس کیفیت این قهوه بسیار بالا ارزیابی شده است به طوریکه امتیاز سنجش آن بالای 90 است. درنتیجه هزینه های تولید و پرورش آن هم بسیار بالا بوده اما حجم زیر کشت آن خیلی کم حدود 120 کیلو گرم (دو کیسه 60 کیلوگرمی) می باشد. قیمت آن هم نسبت به انواع دیگر کافه لاته بسیار بالاتر است.

افزایش محبوبیت سینگل اورجین

قهوه Single Origin امروزه در کل جهان طرفداران زیادی پیدا کرده است و روز به روز محبوبیت آن رو به افزایش است. برای دم آوری قهوه Single Origin معمولا از قهوه ساز اروپرس و پُراُور استفاده می شود. محبوبیت این قهوه آن قدر زیاد شده است که بسیاری از کافی شاپ ها در دنیا معتقدند در کنار قهوه اسپرسو قرار دارد.

افزایش محبوبیت قهوه سینگل اورجین و بالا رفتن تقاضای آن در کل جهان باعث شد کشاورزان زیادی به تولید این محصول در مناطق خاص روی بیاورند. آنها سعی کردند از تکنیک ها و روش های جدید و خلاقانه در کشت و پرورش آن استفاده کنند.

افزایش کیفیت قهوه در اثر فروش مستقیم

بعد از این که رسترها و کشاورزان تصمیم گرفتند ارتباط خود را با یکدیگر بیشتر کنند و از تجارب یکدیگر استفاده کنند کیفیت قهوه روز به روز بهتر شد. تولید کنندگان قهوه در سرتاسر جهان با دادن اطلاعات کافی به رسترها درباره قهوه های کشت شده در مناطق مختلف توانستند انواع مختلف قهوه را توسط رسترها ترند کنند.

در این میان قهوه سینگل اورجین با افزایش دانش و اطلاعات رسترها جایگاه خود را در سرتاسر جهان پیدا کرد. در حقیقت اغلب افراد تمایل پیدا کردند که اطلاعات کافی درباره قهوه مصرفی خود و منطقه خاص کشت آن بدانند. این اتفاق باعث شد تولیدکنندگان و رسترها و حتی بعضی مصرف کنندگان قهوه روزانه انواع مختلف قهوه های متفاوت را در مناطق مختلف مورد بررسی قرار دهند. در نهایت اطلاعات بیشتر به خریداران قهوه کمک زیادی برای خرید قهوه باکیفیت و مطابق با ذائقه شان خواهد کرد.

گیلاس قهوه سینگل اورجین

کیفیت سینگل اورجین چگونه سنجیده میشود؟

سیستم سنجش کیفیت صنعتی (industry evaluation systems) وظیفه سنجش و ارزیابی دانه های قهوه سینگل اورجین، میکرولات و نانولات را در سرتاسر جهان بر عهده دارد. این سیستم با ارزیابی دقیق کیفیت دانه های قهوه به تولیدکنندگان و رسترها کمک می کند کیفیت محصولات خود را بالا ببرند و بتواند به نحو بهتری بازاریابی کنند. همینطور به مصرف کنندگان کمک زیادی برای شناسایی بهترین و با کیفیت ترین نوع قهوه می کند.

نظر کشاورزان قهوه درباره سینگل اورجین چیست؟

کشاورزان قهوه که تمام تمرکزشان را روی قهوه های خاص و اسپشیالیتی گذاشته اند درباره کیفیت قهوه سینگل اورجین معتقدند این قهوه به مصرف کنندگان اجازه می دهد طعم قهوه دلخواه خود را با کیفیت بالا تهیه کنند. به همین دلیل کشاورزان قهوه هم تمام تمرکز خود را بر مناطق خاص پرورش قهوه سینگل اورجین گذاشته اند تا کیفیت قهوه شان روز به روز بهتر شود.

جمع بندی

امروزه در کل جهان با نوآوری جدید در صنعت قهوه، قهوه های سینگل اورجین که تک خاستگاه بوده یعنی تک مزرعه، تک منطقه و بسیار باکیفیت هستند جایگاه بسیار خوبی را پیدا کرده اند. حتی بسیاری از تولیدکنندگان و رسترها در زمینه دیجیتال مارکتینگ از آن استفاده می کنند.

برای خرید قهوه باکیفیت و خوش طعم و با درصدهای متفاوت مانند خرید قهوه عربیکا 100 درصد، خرید قهوه ربوستا 70درصد و… را میتوانید از فروشگاه قهوه کویز تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *