مقاله های قهوه

خرید دستگاه اسپرسو و نکات مهم قبل از خرید

دستگاه اسپرسو و دستگاه مرکبات گیر

خرید دستگاه اسپرسو یکی از مهم ترین وسایل برای تهیه اسپرسو و انواع نوشیدنی های قهوه بر پایه اسپرسو برای کافی شاپ است. صاحبان کافی شاپ برای خریداری یک دستگاه به اطلاعات کاملی درباره آن نیاز دارند. با این اطلاعات آنها می توانند متناسب با هزینه و نیاز کافه بهترین دستگاه را انتخاب و خریداری کنند.

ساز و کار دستگاههای مختلف با هم متفاوت است. بعضی از آنها نیمه هوشمند و بعضی دیگر نیمه اتوماتیک هستند. علاوه بر مدلی که انتخاب می کنید باید از یک تکنیسین مجرب برای نصب آن کمک بگیرید. شما نمی توانید بلافاصله بعد از خرید آن را به برق وصل کنید و از دستگاه استفاده کنید. حتما باید دستگاه به صورت صحیح نصب شود و راهنمای دقیق استفاده از آن را یاد بگیرید.

در این مقاله با دستگاه اسپرسو ساز و نکات مهم برای خرید آن آشنا می شوید.

عوامل مهم برای خرید یک دستگاه خوب

انتخاب یک دستگاه مناسب برای کافی شاپ مهم ترین نکته برای خرید آن است. این بدان معنی نیست که دستگاهها می توانند بهترین یا بدترین باشند. بلکه منظور این است که هر فرد چه انتظاری از دستگاه دارد و چه نمونه ای را باید انتخاب کند.

دستگاه اسپرسو

برای خرید دستگاه اسپرسو باید به این نکات توجه کنید.

  • دستگاه قهوه اسپرسو را با چه کیفیتی تهیه می کند.
  • مدت زمانی که طول می کشد تا دستگاه یک اسپرسو خوش طعم را تهیه کند.
  • فضا و زیر ساخت های مناسب برای نصب دستگاه
  • مشتریان و افرادی که قرار است از اسپرسو تهیه شده با دستگاه استفاده کنند.
  • از دستگاه برای تهیه چه نوشیدنی هایی می خواهید استفاده کنید.
  • شرکت تولید کننده، نوع طراحی دستگاه و کشور تولید کننده آن برای افراد مختلف متفاوت است.
  • قیمت دستگاه اسپرسو

انتخاب یک دستگاه مناسب برای کافه

هر چه یک دستگاه اسپرسو پیشرفته تر و حرفه ای تر باشد کنترل بیشتری روی قهوه اسپرسو وجود دارد. کیفیت قهوه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز به عوامل زیادی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از میزان آسیاب دانه های قهوه، فشار دستگاه، دمای مناسب، مدت زمان عصاره گیری و … هستند.

بعضی از دستگاههای اسپرسو این قابلیت را دارند که بتوانید این عوامل را تنظیم کنید و با کنترل میزان اسیدیته قهوه و چیزهای دیگر طعم های اصلی قهوه را برجسته تر کنید.

یک باریستا حرفه ای می تواند برای استفاده از دستگاه آن را به خوبی درک کند و بتواند با آن یک شات قهوه اسپرسو بی نظیر و خوش طعم تهیه کند. از آنجا که دستگاههای هوشمند می توانند خطای انسان ها را تا حد زیادی کاهش دهند یک باریستا ماهر امکان خطا را به صفر می رساند.

دستگاههای پیشرفته مجهز به یک نمایشگر لمسی هستند که با نشان دادن همه عوامل امکان کنترل کردن اسپرسو را بیشتر می کند. البته یک باریستا با مهارت بالا در صورت نبودن این نمایشگر یا خراب بودن آن باز هم می تواند کیفیت اسپرسو را به خوبی کنترل کند.

هنگام خرید دستگاه اسپرسو به این نکته توجه کنید که دستگاه به طور همزمان قادر به تهیه چند نوع نوشیدنی است. تهیه نوشیدنی های بیشتر به بیش از دو خروجی نیاز دارد که باعث می شود سفارشات زیادی سریع آماده شود. البته چنین دستگاهی به مراقبت بیشتری نیاز دارد و تمیز کردن آن هم سخت تر است.

نکته دیگر پایداری فشار دستگاه در تهیه اسپرسو است. باید قبل از خرید دستگاه اسپرسو درباره این موضوع که بعد از تهیه اسپرسو چه قدر زمان لازم است تا فشار دوباره به حالت اول برگردد. در عین حال درباره تعداد دیگ های دستگاه هم اطلاعات کسب کنید. دستگاه دارای حداقل دو دیگ بخار باعث پایداری فشار و در نتیجه غلظت بیشتر قهوه می شود.

با خرید پودر قهوه های ربوستا و عربیکا با درصدهای مختلف باکیفیت مانند خرید پودر قهوه عربیکا 60 درصد و خرید پودر قهوه ربوستا 60 درصد میتوان تجربه خوردن یک فنجان اسپرسو خوش طعم را به مشتری هدیه داد.

عوامل مهم دیگر قبل از خرید دستگاه اسپرسو

مدت زمانی که طول می کشد تا دستگاه پس از روشن شدن گرم شود. این موضوع کمک می کند که هر روز زمان آماده سازی دستگاه را برای شروع کار بدانید.

شیوه کار با نازل بخار دستگاه را بیاموزید تا هنگام تهیه نوشیدنی هایی مانند لاته یا ماکیاتو به راحتی بتوانید از آن استفاده کنید.

مصرف آب و انرژی دستگاه را کنترل کنید تا از ولتاژ مناسب برای دستگاه استفاده کنید و اگر نیاز به فیلتر تصفیه برای آب بود از آن را استفاده کنید.

انواع دستگاه اسپرسو ساز

دستگاههای اسپرسو انواع متفاوتی دارند که در این قسمت آنها را معرفی می کنیم تا بتوانید بهترین نوع را انتخاب کنید.

دستگاه دستی

مهم ترین نکته در دستگاههای اسپرسو ایجاد فشار مناسب است. در این دستگاهها فشار دستگاه توسط یک اهرم دستی ایجاد می شود و اسپرسو نهایی استخراج می شود. چون این دستگاهها به نیرو و تلاش نیاز دارند چندان مورد استفاده نیستند اما به هر حال طرفداران خود را دارند.

دستگاههای نیمه حرفه ای

دستگاههای نیمه حرفه ای به این صورت هستند که برای تهیه اسپرسو باید یک سری پارامترها را مانند درجه آسیاب قهوه، مقدار پودر قهوه، فشار دستگاه و … را مانند یک باریستای حرفه ای تنظیم کنید. اگر به این کار مانند یک باریستا علاقمند هستید این دستگاه را می توانید خریداری کنید. اما برای کسانی که می خواهند یک نوشیدنی را سریع و بدون درد سر آماده کنند دستگاههای نیمه پیشرفته مناسب نیستند.

دستگاه های نیمه اتوماتیک و فوق اتوماتیک

دستگاههای نیمه اتوماتیک تقریبا شبیه به دستگاههای نیمه حرفه ای هستند. در این دستگاهها با استفاده از یک نمایشگر دیجیتال می توانید تمام پارامترها را تنظیم کنید و به راحتی اسپرسو را تهیه کنید. البته باید در طول عصاره گیری کاملا حواستان به دستگاه و فشار مناسب آن برای استخراج باشید.

دستگاههای تمام اتوماتیک این قابلیت را دارند که دستگاه را روشن کنید و بعد از تهیه قهوه دکمه خاموشی دستگاه را بزنید بدون آنکه در طول کار نیاز به کنترل داشته باشید. این دستگاهها هیچ زحمتی ندارند و بسیار محبوب هستند. حتی شما می توانید در منزل هم از آنها استفاده کنید.

دستگاه اسپرسو

دستگاه های اتوماتیک و کپسولی

دستگاههای اتوماتیک به راحتی اسپرسو را برای شما تهیه می کنند. کافی است قهوه را در سبد فیلتر قهوه و آب را در مخزن آب بریزید. دستگاه را روشن کنید تا قهوه تهیه شود. البته حواستان به فرایند عصاره گیری با این دستگاه باشد اسپرسو نهایی کیفیت بهتری خواهد داشت.

دستگاههای کپسولی برای تهیه قهوه از کپسول های قهوه استفاده می کنند. کار با این دستگاهها به شدت راحت است و فقط کافیست مخزن آب را پر کنید و یک کپسول قهوه داخل دستگاه قرار دهید. دستگاه را روشن کنید تا قهوه شما به راحتی تهیه شود.

جمع بندی

خرید دستگاه اسپرسو به این موضوع بستگی دارد که شما چه هدفی از خرید آن دارید و در چه مکانی می خواهید از آن استفاده کنید. ممکن است شما برای منزل خود یک دستگاه را بخرید تا هر روز بتوانید یک اسپرسو خوش طعم میل کنید و از آن لذت ببرید. شاید افرادی مایل باشند در یک دکه کوچک در کنار خوراکی های دیگر اسپرسو را به مشتری عرضه کنند و یا برای یک کافی شاپ بزرگ به این دستگاه نیاز داشته باشید.

بنابراین توصیه می کنیم برای خرید دستگاه تمام عوامل را در نظر بگیرید و بهترین نوع را خریداری کنید. البته باید گفت مهم ترین اصل برای تهیه یک اسپرسو خوش طعم خرید قهوه با کیفیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *