مقاله های قهوه

شکفت قهوه (coffee blooming) چیست؟

ریختن آب روی قهوه و شکفت قهوه

شکفت قهوه یکی از فاکتورهای مهم برای داشتن یک فنجان قهوه باکیفیت و طعم عالی است. عوامل زیادی وجود دارد که باعث می شود یک فنجان قهوه طعم دلپذیر و مطبوعی داشته باشد. بلومینگ قهوه یکی از نکات کلیدی در تهیه قهوه است.

بسیاری از افراد مایلند روز خود را با یک فنجان قهوه خوش طعم شروع کنند. اما گاهی طعم قهوه آنها چندان خوب نبوده و می خواهند که یک فنجان قهوه مانند آنچه در کافی شاپ ها سرو می شود تهیه کنند. معمولا آنها coffee blooming یا بلومینگ قهوه را نادیده می گیرند. برای همین احتمالا قهوه آنها تیره رنگ بوده و طعم ترشی دارد.

در این مقاله درباره بلومینگ قهوه که یک نکته کلیدی در تهیه قهوه است صحبت می کنیم.

شکفت قهوه یا Coffee Blooming

بلومینگ قهوه در واقع یک فرایند طبیعی در طول دم آوری قهوه است. شکفتن دقیقا زمانی می افتد که آب داغ را روی قهوه می ریزیم و بعد از حدود 30 ثانیه روی قهوه حباب هایی می زند. در این زمان گازهای درون قهوه آزادشده و به اصطلاح شکفتن قهوه اتفاق افتاده است. وقتی این اتفاق افتاد می توانید بقیه آب را بریزید.

ریختن آب روی قهوه و شکفت قهوه

حباب هایی که در مرحله بلومینگ قهوه بوجود می آیند در واقع آزاد شدن گاز کربن دی اکسید (CO2) از درون قهوه است. مقدار زیادی گاز کربن دی اکسید درون دانه های قهوه نهفته است. در مرحله رست دانه ها این گاز شروع به آزاد شدن می کند. هر چه میزان رست دانه ها بیشتر شود گاز کربن دی اکسید بیشتری از درون دانه ها آزاد می شود.

در زمان آسیاب دانه های قهوه هم گاز CO2 به طور چشمگیری از درون قهوه خارج می شود. اشکال اصلی آزاد شدن این گاز به صورت طبیعی این است که بسیاری ترکیبات مهم قهوه (volatile compounds) که تاثیر زیادی در طعم قهوه دارند هم از درون دانه ها به همراه گاز کربن دی اکسید خارج می شوند.بنابراین مرحله بلومینگ اتفاق نمی افتد و سطح قهوه صاف و یک دست باقی می ماند.

گاز کربن دی اکسید در شکفت قهوه

آزاد شدن گاز دی اکسید کربن در زمان بلومینگ قهوه بسیار مهم است. اگر این اتفاق نیفتد یعنی قهوه تازه نبوده و در جریان رست دانه ها تمام گاز کربن دی اکسید در جریان رست قهوه و آسیاب آن خارج شده است. در این صورت قهوه کیفیت و طعم مطلوب را نخواهد داشت. این گاز اگر در مرحله شکفتن خارج نشود دو مشکل بوجود می آید :

گاز دی اکسید کربن (CO2) باعث می شود طعم قهوه ترش شود. طعم ترش CO2 روی طعم قهوه اثر می گذارد.

اگر گاز دی اکسید کربن از درون قهوه آزاد نشود آب نمی تواند به داخل قهوه نفوذ کند. بنابراین دم آوری قهوه به خوبی صورت نمی گیرد و طعم آن دلپذیر و مطلوب نخواهد شد.

به این دلایل برای دم آوری قهوه با کیفیت و طعم عالی باید ابتدا کمی آب داغ روی قهوه ریخته و حدود 30 ثانیه صبر کرد. وقتی قهوه حباب زد سطح آن دیگر صاف نبوده و مثل تپه می شود. در این مرحله گاز کربن دی اکسید آزاد و این لحظه شکفت است. در این لحظه بقیه آب را روی قهوه می ریزیم تا فرایند دم آوری انجام شود.

اهمیت آسیاب و رست در شکفتن قهوه

برای این که مرحله بلومینگ قهوه به خوبی اتفاق بیفتد باید بعد از برشته کردن دانه های قهوه آنها را تازه نگه داشت و زمانی دانه های رست شده را آسیاب کنید که می خواهید قهوه را دم کنید. اگر قهوه تازه آسیاب نشود به دلیل مجاورت در معرض هوا گاز ها سریعتر خارج می شوند. در نتیجه شکفتن آنها صورت نمی گیرد و گاز دی اکسید کربن به خوبی آزاد نمی شود.

بنابراین هنگام خرید قهوه به تاریخ آسیاب دانه ها دقت کنید که تازه باشند.

عواملی که بر نحوه شکفت قهوه تأثیر می گذارد

قبلا اشاره شد که تازه بودن دانه های قهوه بر شکفتن آنها تاثیر زیادی دارد. به غیر از تازگی قهوه عوامل دیگری هم وجود دارد که در شکفتن یا بلومینگ قهوه تاثیر دارند.

منشا دانه قهوه

دانه های قهوه با توجه به منطقه رشد و پرورش آنها شکفت متفاوتی دارند. گاز کربن دی اکسید قهوه در بعضی مناطق سریعتر از بعضی مناطق دیگر خارج می شود.

درجه رست قهوه

مقداری از گاز کربن دی اکسید موجود درون دانه های قهوه هنگام رست دانه ها آزاد می شود. هر چه درجه رست دانه ها بیشتر باشد مقدار بیشتری از این گاز خارج می شود. بنابراین هر چه درجه رست دانه ها بیشتر شود گاز CO2 بیشتری از درون دانه های قهوه آزاد می شود.

دما و ذخیره سازی

یکی از نکات مهم برای این که قهوه شکفت خوبی داشته باشد و در نهایت کیفیت و طعم قهوه بسیار دلپذیر و مطلوب باشد نحوه نگهداری دانه ها در دمای مناسب است. اگر قهوه در یک جای گرم ذخیره شود گاز CO2 سریعتر آزاد می شود. بهتر است دانه های قهوه در یک جای تاریک و خنک نگهداری شوند.

رطوبت

رطوبت هم از عواملی است که روی طعم وکیفیت قهوه تاثیر می گذارد. دقت کنید دانه های قهوه در یک جای خشک و خنک ذخیره شوند.

اندازه آسیاب

درجه آسیاب قهوه هم در خروج گاز کربن دی اکسید از قهوه و در نهایت طعم قهوه موثر است. هر چه قهوه بیشتر ریز شود گاز بیشتری از آن خارج می شود. اگر دانه ها درشت آسیاب شوند گاز با سرعت کمتری خارج می شود.

شکفت قهوه

نکات مهم درباره شکفت قهوه با متدهای مختلف دم‌آوری

همانطور که میدانیم برای دم آوری قهوه روش ها و قهوه جوش های زیادی وجود دارد. در این قسمت مرحله شکفتن قهوه در روش های مختلف دم آوری را بررسی می کنیم.

روش پُر اُوِر یا Pour Over

یکی از بهترین روش ها برای شکفت قهوه روش پُر اُوِر است. در قهوه ساز وی 60 درجه و کمکس از این روش قهوه تهیه می شود.

روش فرنچ پرس یا French Press

فرنچ پرس یک قهوه ساز بسیار ساده و پر طرفدار است. برای شکفتن خوب قهوه با این دستگاه کافیست کمی آب داغ روی قهوه ریخته و 30 ثانیه صبر کرد تا شکفت اتفاق بیفتد. سپس بقیه آب را ریخته و حدود چهار دقیقه زمان می دهیم تا قهوه دم بکشد.

دریپ میکرهای اتوماتیک یا Automatic Drip Makers

در این روش حدود 45 تا 90 ثانیه طول می کشد تا شکفت اتفاق بیفتد. در قهوه ساز تریپ آب روی قهوه باقی می ماند و کم کم وارد قهوه می شود. به دلیل وارد شدن یکنواخت آب به درون قهوه طعم آن بهتر خواهد شد اما مرحله شکفت طولانی تر از روش های قبل است.

جمع بندی

مرحله شکفت قهوه همانطور که گفته شد تاثیر زیادی در طعم و کیفیت قهوه دارد. این مرحله باعث خروج گاز کربن دی اکسید از درون قهوه می شود. مرحله شکفت با دستگاههای قهوه ساز مختلف متفاوت است. در بعضی روش ها شکفت بهتر اتفاق می افتد اما در بعضی دیگر خیلی خوب اتفاق نمی افتد. البته این بدان معنا نیست که قهوه تهیه شده با این دستگاهها بی کیفیت است.

قهوه کویز ارائه دهنده بهترین محصولات قهوه با کیفیت بالا و مرغوب نظیر، فروش دانه و پودر قهوه ربوستا عربیکا 50*50، فروش قهوه ترک کلاسیک، فروش پودر کاپوچینو ، فروش پودر کافی میت، فروش قهوه فوری گلد ، فروش قهوه فوری کاسیک و… است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *