مقاله های قهوه

طعم دانه های قهوه در کشورهای مختلف چه تفاوتی دارد؟

فنجان قهوه و دانه های قهوه و طعم دانه های قهوه

طعم دانه های قهوه در اقلیم های متفاوت و ملیت های قهوه مختلف تفاوت دارد. قهوه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی ها در جهان است. کشورهای تولید کننده قهوه در جهان انواع مختلف آن را با توجه به شرایط آب و هوایی، اقلیم، ارتفاع و … پرورش می دهند. در جهان سه نوع اصلی قهوه (عربیکا، ربوستا، لیبریکا) کشت می شود.

وقتی انواع دانه های قهوه در کشورهای مختلف کشت می شوند طعم های متفاوتی به وجود می آورند. هر چند سه نوع قهوه در جهان وجود دارد اما طعم های آنها در کشورهای مختلف با هم متفاوت است.

انواع دانه های قهوه

همانطور که اشاره شد سه نوع اصلی قهوه در جهان وجود دارد که در این قسمت ویژگی های هر کدام را بررسی می کنیم.

عربیکا (Arabica)

دانه های قهوه عربیکا بیشترین نوع قهوه در جهان (حدود 80 درصد) هستند. این دانه های قهوه از نظر طعم و مزه ملایم و نرم و بسیار خوش طعم هستند. و در جهان جزو محبوب ترین و پر طرفدارترین دانه ها به دلیل طعم عالی هستند. میزان کافئین آنها هم کمتر از انواع دیگر است.

روبوستا (Robusta)

دانه های قهوه ربوستا معمولا در ارتفاعات پایین رشد می کنند. طعم این قهوه ها هم خوب بوده و میزان کافئین آنها حدود 2.5 درصد از انواع دیگر دانه های قهوه بیشتر است.

لیبریکا (Liberica)

دانه های قهوه لیبریکا کمترین نوع دانه های قهوه در جهان نسبت به انواع دیگر هستند.

دانه های قهوه و طعم آنها در کشورهای مختلف

عوامل زیادی بر طعم و رایحه دانه های قهوه تاثیر دارد. عواملی چون دما، شرایط آب و هوایی، ارتفاع کشت و … از جمله آنها هستند. تمامی این عوامل به منطقه آب و هوایی و اقلیم کشورهای مختلف بستگی دارد. در این قسمت طعم آنها را در برخی کشورها بررسی می کنیم.

ویتنام

کشور ویتنام یکی از صادر کنندگان قهوه ربوستا در جهان است. در واقع این کشور سرزمین ربوستای بومی است. طعم این قهوه در کشور ویتنام به دلیل شرایط آب و هوایی استوایی و باران و رطوبت زیاد بسیار قوی است. قهوه ویتنام دارای طعم و مزه ثانویه ملایم و کمی ترش است. کسانی که به قهوه اسپرسو علاقه دارند به قهوه ویتنام علاقه زیادی دارند.

اندونزی

کشور اندونزی یکی از بزرگترین تولید کنندگان قهوه ربوستا و عربیکا در جهان است. البته هر چند این کشور سالانه حدود 660 میلیون کیلو گرم از قهوه در جهان را تولید می کند اما از نظر طعم و کیفیت پایین تر از کشورهایی مانند برزیل و کلمبیا است. ویژگی مهم دانه های قهوه اندونزی میزان اسیدیته پایین و طعم میوه ای است. قهوه اندونزی خوش طعم با اسیدیته کم می باشد.

علاوه بر قهوه ربوستا و عربیکا کشور اندونزی بزرگترین تولید کننده قهوه کاپی لواک (گرانقیمت ترین قهوه جهان) است.

سوماترا

جزیره سوماترا بزرگترین جزیره کشور اندونزی و ششمین جزیره بزرگ جهان است. قهوه تولید شده در سوماترا یکی از محبوب ترین و خوش طعم ترین قهوه ها در جهان است. ویژگی دانه های قهوه سوماترا میزان اسیدیته کم و عطر پیچیده و طعم خاکی و شکلاتی آنها است.

خاک این جزیره بسیار حاصلخیز و آتش فشانی بوده و این خاک باعث بوجود آمدن طعم خاکی و عطر و رایحه قهوه است. در سوماترا برای خشک کردن قهوه از فرآیند مرطوب استفاده می شود. این نوع خشک کردن به دلیل آب و هوای بسیار مرطوب و باران زیاد در این جزیره طولانی تر است. شرایط اقلیمی و آب و هوایی در این منطقه بر طعم قهوه اثر گذاشته و باعث کاهش اسیدیته قهوه در سوماترا است.

برزیل

کشور برزیل یکی از بزرگترین تولید کنندگان قهوه در جهان است. کیفیت قهوه در برزیل بسیار بالا و جزو برترینها در دنیاست. از ویژگی های قهوه در برزیل می توان به میزان اسیدیته کم با عطر و طعم سبک و ترشی کم و لطیف است. قهوه در مناطق وسیعی از بزریل کشت می شود. در جنوب این کشور بیشترین میزان کشت قهوه عربیکا است در حالی که در قسمت های شمالی بیشتر قهوه ربوستا با طعم های میوه و دارچین کشت می شود.

فرآوری قهوه در برزیل به سه روش خشک، مرطوب و نیمه شسته انجام می شود. در روش طبیعی یا خشک دانه در درون میوه خشک می شود. در فرایند کاملا شسته قهوه ابتدا از میوه خارج و سپس خشک می شود. روش نیمه شسته یا پالپ طبیعی از روش تخمیر استفاده می کنند.

طعم دانه های قهوه در برزیل

هند

کشور هند جزو بزرگترین تولید کنندگان چای و قهوه در جهان است. هر دو نوع قهوه عربیکا و ربوستا در هند کشت می شود. دانه های قهوه ربوستا بیشتر در شرق هند کاشته و صادر می شوند. طعم دانه های قهوه در جنوب هند شیرین بوده و میزان اسیدیته آنها بالاست. برخی دانه ها هم طعم شکلاتی دارند.

کلمبیا

کشور کلمبیا جزء بزرگترین تولید کنندگان قهوه در جهان است. این کشور سالانه حدود 810 میلیون کیلوگرم قهوه تولید می کند. کیفیت دانه های قهوه در این کشور به دلیل خاک حاصلخیز و آتش فشانی و هوای مرطوب و تابش مداوم باران بسیار بالاست. طعم دانه ها اغلب شیرین، ملایم، میوه ای و متعادل است.

در کشور کلمبیا دانه های قهوه به صورت دستی چیده می شوند. برخی تولید کنندگان محلی با استفاده از یک روش رست خاص و منحصربفرد دانه های قهوه عربیکا را برشته می کنند و به یک طعم بی نظیر و خارق العاده می رسند.

اتیوپی

بسیاری معتقدند زادگاه قهوه در جهان اتیوپی است. کشور اتیوپی یکی از بزرگترین صادرکنندگان قهوه عربیکا در جهان است. قیمت قهوه در این کشور مناسب بوده و دانه های قهوه نسبتا خوش طعم هستند.

طعم دانه های قهوه در اتیوپی وانیلی و قوی بوده و رایحه و عطر آنها گل یاس و ترنج است.

اوگاندا

کشور اوگاندا هم جزء کشورهای مهم در صنعت قهوه است. در ارتفاعات بلند این کشور و دامنه کوههای الگون در مرز کنیا دانه های قهوه عربیکا رشد می کنند. در جنگل های طبیعی این کشور قهوه ربوستا کشت می شود.

میزان اسیدیته دانه های قهوه در اوگاندا بالا و رایحه آنها میوه ای و مانند شیر کاکائو است. یکی از قهوه های مهم در این کشور بوگیشو است.

پرو

کشور پرو جزو مهم ترین کشورهای تولید قهوه عربیکا و ربوستا است. رنگ دانه های قهوه در این کشور میوه ای و جزو مرکبات شیرین است. این کشور به دلیل شرایط خاص آب و هوایی قهوه در فصل پاییز و زمستان رشد می کند. قهوه تولید شده در پاییز قوی بوده و در تابستان طعم سبکی دارد.

کنیا

در کشور کنیا دانه های قهوه در ارتفاعات بالا رشد و پرورش می یابند. خاک آن بسیار غنی و حاصلخیز و آتش فشانی است. طعم خاص و منحصربفرد دانه های قهوه در کنیا به دلیل استفاده از تکنیک های مختلف فرآوری است. در این کشور دانه ها در معرض نور آفتاب رشد می کنند و توسط فرآیند مرطوب دانه ها خشک می شوند. طعم دانه ها در این کشور به دلیل گرمسیری بودن ترش بوده و میزان اسیدیته آن بالاست.

گواتمالا

کشور گواتمالا وسعت زیادی ندارد اما خاک آن حاصلخیز و آتشفشانی بوده و برای کشت و پرورش قهوه مناسب است. در این کشور در مناطقی بارندگی بسیار زیاد بوده و در نقاط دیگری میزان بارندگی کم است.محبوب ترین دانه های قهوه در گواتمالا در منطقه آنتیگو می روید. این منطقه خاک بسیار حاصلخیزی داشته و رطوبت در آنجا کم و مواد مغذی در زمین بسیار زیاد است.

قهوه گواتمالا طعم شیرین و کاکائویی دارند و میزان اسیدیته آنها نسبتا کم است.

تانزانیا

در کشور تانزانیا دانه های قهوه عربیکا در بیشتر نقاط کشت می شود. حدود 30 درصد دانه ها هم ربوستا هستند. قهوه کشت شده در جنوب تانزانیا طعم بسیار قوی دارند و عطر آنها گل است. دانه های قهوه در شمال این کشور طعم دارچین و ترش دارند.

نیکاراگوئه

کشور نیکاراگوئه دارای آب و هوای گرم استوایی است. خاک آن حاصلخیز و آتشفشانی بوده و قهوه در آن به خوبی رشد می کند. طعم قهوه ها در این کشور یک تلخی متعادل همراه با طعم وانیل و مرکبات است. عطر آن کاراملی، شکلاتی و مرکبات است.

بزرگترین دانه های قهوه جهان به نام ماراگاگایپ معروفترین دانه های قهوه در نیکاراگوئه هستند. میزان اسیدیته آنها کمتر و طعم دانه ها ملایم است.

هندوراس

کشور هندوراس از نظر تولید قهوه در جهان جایگاه ویژه ای دارد. طعم دانه های قهوه در این کشور میوه ای و سبک است. تنوع آب و هوا در کشور هندوراس با دامنه های حاصلخیز و ارتفاعات گرمسیری باعث تنوع دانه های قهوه در این کشور شده است. البته شرایط اقلیمی آن طوری است که بادهای سهمگین در آن اتفاق می افتد و باعث از بین رفتن درختان قهوه می شود.

جمع بندی

طعم دانه های قهوه در کشورهای مختلف به دلیل شرایط آب و هوایی در مناطق و اقلیم های مختلف با هم متفاوت است. هر چند سه نوع قهوه اصلی در جهان وجود دارد اما به دلیل همین تفاوت شرایط آب و هوایی هزاران طعم متفاوت و متنوع در جهان وجود دارد.

برای خرید قهوه عربیکا و ربوستا باکیفیت و با درصدهای مختلف مانند خرید قهوه عربیکا 100 درصد، خرید قهوه ربوستا 100 درصد میتوان به فروشگاه قهوه کویز مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *