مقاله های قهوه

فشار بر قهوه | تاثیر فشار بر کیفیت قهوه اسپرسو

پورتا فیلتر قهوه و فشار سنج

فشار بر قهوه باعث بیشتر شدن تاثیر آب بر اسپرسو می شود و در نتیجه کیفیت اسپرسو بسیار بالاتر خواهد شد. امروزه قهوه به عنوان یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی ها شناخته می شود. اسپرسو در بین قهوه ها طرفداران بیشتری دارد. در عین حال بعضی نوشیدنی های قهوه دارای پایه اسپرسو هستند. به عنوان مثال در تهیه لاته، کاپوچینو و … از اسپرسو استفاده می شود.

از آنجا که اسپرسو بسیار پرطرفدار بوده و در تهیه بسیاری نوشیدنی ها از آن استفاده می شود پس کیفیت بالای این قهوه بسیار اهمیت دارد. برای تهیه یک اسپرسو با کیفیت باید عوامل زیادی دست به دست هم بدهند. یکی از این عوامل فشار مناسب است.

فشار

فشار یک کمیت فیزیکی است که از تقسیم نیرو بر سطح به دست می آید. برای اندازه گیری فشار از واحدهای بار و پاسکال استفاده می شود. گاهی اوقات هم از کیلوگرم بر سانتی متر مربع استفاده می شود.

برای تهیه یک فنجان قهوه به مقداری آب جوش و پودر قهوه احتیاج داریم. کافیست آنها را ترکیب کرده و دم بدهیم. اما برای تهیه یک فنجان اسپرسو علاوه بر این موارد به فشار نیز احتیاج داریم. در صورت وجود فشار بر قهوه عصاره گیری آن بهتر انجام می شود. اما اگر قهوه به خوبی عصاره گیری نشود بی مزه می شود.

فشار بر قهوه در دستگاه اسپرسو ساز

قهوه اسپرسو باید آن کِرِما و بدنه قوی را داشته باشد و عطر و طعم قهوه به خوبی از دانه های آن بیرون بیاید. اگر در دم آوری اسپرسو فشار لازم وجود نداشته باشد آب به خوبی نمی تواند به درون دانه های قهوه نفوذ کند. در نتیجه قهوه اسپرسو کیفیت لازم را نداشته و بیشتر مزه آب می دهد. پس پارامتر فشار را نمی توان نادیده گرفت.

فشار ایده‌آل برای اسپرسو

حال باید دید چه میزان فشار برای تهیه یک فنجان اسپرسو باید از طرف دستگاه اسپرسو ساز وارد شود تا قهوه طعم قوی و کیفیت عالی داشته باشد؟ در این زمینه باید گفت که فشاری که دستگاههای صنعتی بر قهوه وارد می کنند بسیار قدرتمند تر از دستگاههای خانگی است. البته منظور از فشار ایده آل آن است که نه آنقدر کم باشد که آب به خوبی با قهوه تماس پیدا نکند و اسپرسو بی مزه باشد و نه آنقدر زیاد باشد که طعم قهوه اسپرسو بیش از حد قوی شود.

برای دستگاههای صنعتی اغلب فشار 9 بار ایده آل است و برای دستگاههای خانگی فشار 15 بار مناسب است. برای درک این فشار باید گفت که حدود 380 کیلوگرم بر سانتی متر مربع بوده و در اسپرسو ساز صنعتی معادل جمع شدن باد لاستیک چهار چرخ یک ماشین در یک چرخ و در دستگاههای خانگی معادل جمع شدن باد 7 چرخ در یک چرخ است.

توجه داشته باشید که فشار بر قهوه باید درست، دقیق و به اندازه بوده و در حین عصاره گیری این فشار به دقت کنترل شود. در عین حال تا پایان عصاره گیری اسپرسو فشار با قدرت اولیه حفظ شود.

کنترل فشار

اگر فشاری که از طرف آب بر پودر قهوه وارد می شود کنترل نشود پودر قهوه قدرت فشار 9 بار آب را نداشته و عصاره گیری مختل می شود. بنابراین باید به دنبال یک راهکار مناسب بود تا این مشکل رفع شود. برای کنترل کردن فشار در وهله اول باید پودر قهوه به خوبی فشرده سازی یا به اصطلاح تمپ شود. در این فرایند وقتی قهوه به اندازه مناسب فشرده شود آب با فشار زیاد نمی تواند به درون قهوه نفوذ کند. البته میزان آسیاب دانه های قهوه هم بسیار مهم است و باید پودر قهوه خیلی ریز باشد.

تمپ کردن باعث ایجاد یک سطح متراکم از قهوه می شود که می تواند در برابر فشار آب به خوبی مقاومت کند. در نتیجه آب به تدریج به درون پودر قهوه نفوذ می کند و اسپرسو نهایی از کیفیت و عطر و طعم قوی برخوردار خواهد بود.

برای به دست آمدن یک فنجان قهوه اسپرسو خوش طعم و با کیفیت علاوه بر پارامتر فشار به زمان کافی هم نیاز است. آب باید در یک زمان مناسب به درون پودر قهوه نفوذ کند. البته عامل فشار هم در زمان موثر است. یعنی فشار بیشتر زمان عصاره گیری را کوتاه تر و فشار کمتر زمان عصاره گیری را بیشتر می کند. پس برای رسیدن به زمان مناسب باید فشار را کنترل کرد.

در دستگاههای اسپرسو ساز با فشار 9 بار حدود 25 تا 30 دقیقه طول می کشد تا عصاره گیری انجام شده و اسپرسو آماده شود. قطعا زمان کوتاه تر کیفیت اسپرسو را پایین می آورد.

حفظ فشار

در تهیه اسپرسو بعد از کنترل فشار باید دقت کرد که این فشار تا انتهای فرآیند عصاره گیری حفظ شود. چند راه برای حفظ فشار تا انتها وجود دارد که استفاده از پیستون یا نیروی بخار و یا پمپ از آنها هستند.

بعضی از دستگاههای اسپرسو ساز قدیمی دارای پیستون هستند. عملکرد آنها به این صورت است که با بالا کشیدن پیستون مکش آب داغ به وسیله پورتا فیلتر انجام می شود. این دستگاهها به دلیل کنترل بالا بر فشار هنوز هم در بسیاری کافی شاپ ها استفاده می شوند. البته کار با آنها به مهارت خاصی نیاز دارد که معمولا باریستاهای حرفه ای از آن استفاده می کنند.

سیستم بعضی دستگاههای اسپرسو ساز با بخار آب است. با جوش آمدن آب و تولید بخار این بخار با فشار زیاد وارد پودر قهوه می شود. البته از آنجا که بخار آب به اندازه آب داغ قدرت ندارد پس عصاره گیری قهوه با این دستگاهها چندان اسپرسو قوی نخواهد داشت.

دستگاههای اسپرسو ساز جدید که امروزه در اغلب کافی شاپ ها استفاده می شوند برای کنترل و حفظ فشار از پمپ استفاده می کنند.

نکته کلیدی و مهم در تهیه اسپرسو با اسپرسو سازهای خانگی حفظ فشار است. زیرا بدون کنترل و حفظ فشار در طول فرآیند عصاره گیری به اسپرسو یکسان و با کیفیت بالا دست نخواهید یافت.

فشار بر قهوه و تهیه اسپرسو

کِرِما

وقتی آب با فشار قوی و مناسب از پودر قهوه عبور می کند یک کرم طلایی رنگ روی اسپرسو ایجاد می شود. چون دانه های قهوه حاوی چربی هستند این کرم بوجود میاید. پس وجود کِرِما روی سطح اسپرسو نشانه خوبی است. هر چند بوجود آمدن این کرم به بعضی عوامل وابسته است. یکی از این عوامل فشار مناسب است.

جمع بندی

برای تهیه یک فنجان اسپرسو خوش طعم و با کیفیت باید به نکات زیادی دقت کرد. یکی از این پارامترها فشار بر قهوه است که تاثیر زیادی در طعم و کیفیت اسپرسو دارد. هر چند مهمترین نکته خرید قهوه با کیفیت است اما اگر به این نکات مهم دقت و توجه نشود نوشیدنی نهایی دلچسب نخواهد شد. برای خرید قهوه ربوستا و عربیکا باکیفیت و با درصدهای مختلف مانند خرید قهوه عربیکا 70 درصد، خرید قهوه ربوستا 80 درصد و… میتوانید از فروشگاه قهوه کویز تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *