مقاله های قهوه

قهوه اسپرسو با اسپرسوساز

دستگاه اسپرسوساز

بهترین طعم قهوه اسپرسو با اسپرسوساز به دست می آید. قهوه اسپرسو یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی های قهوه است. همچنین این قهوه پایه و بیس اصلی بسیاری از نوشیدنی های قهوه مانند لاته و کاپوچینو است. با ابزار متفاوتی می توان این نوشیدنی جذاب را تهیه کرد و از آن لذت برد. اما یکی از بهترین روش ها که باکیفیت ترین و خوش طعم ترین قهوه را تهیه می کند استفاده از دستگاه اسپرسو ساز است.

در این مقاله با طرز تهیه قهوه اسپرسو با اسپرسوساز آشنا خواهید شد.

تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز

در مرحله اول درون مخزن آب اسپرسوساز آب بریزید. بهتر است از آب تصفیه شده استفاده کنید هر چند بعضی دستگاهها فیلتر برای رسوب گیری و تصفیه آب دارند. اما بهتر است برای تمام دستگاههای اسپرسو ساز از آب تصفیه استفاده کنید.

در مرحله بعد پودر قهوه را داخل سبد پورتا فیلتر به اندازه مناسب بر اساس درجه بندی روی آن بریزید. می توانید با اسپرسو ساز یک فنجان یا دو فنجان و نهایتا چهار فنجان قهوه تهیه کنید. درجه بندی پورتا فیلتر عدد 1، 2 و 4 زا نشان می دهد.

مرحله بعد تمپ کردن پودر قهوه با تمپر است. تمپر ابزاری برای تمپ کردن یا فشرده کردن پودر قهوه می باشد. برای تهیه اسپرسو پودر قهوه باید به میزان مناسب تمپ شود. این کار باعث می شود طعم و کیفیت قهوه بهتر شود.

برای آشنایی با این ابزار مطلب «تمپر قهوه چیست و تمپ کردن چگونه است» را مطالعه بفرمایید.

قهوه اسپرسو با اسپرسوساز

بعد از تمپ کردن پودر قهوه داخل پرتا فیلتر آن را درون دستگاه اسپرسو ساز در جای خود قرار دهید. دقت کنید پرتا فیلتر کاملا درون دستگاه جا گرفته و قفل شود. در صورتی که پرتا فیلتر درون دستگاه خوب جا نگیرد بعد از روشن شدن اسپرسو ساز با فشار آب به بیرون پرتاب می شود.

بعد از روشن کردن دستگاه منتظر بمانید تا چراغ قهوه اسپرسو روشن شود. دستگاههای اسپرسو ساز دو چراغ یکی برای تهیه قهوه و یکی برای تهیه لاته و کاپوچینو دارند. همچنین میزان طعم قهوه را هم با تنظیم یک اهرم از سبک (Light) تا سنگین (Heavy) می توانید تنظیم کنید. اگر قهوه با طعم ملایم دوست دارید روی دکمه Light و اگر با طعم قوی دوست دارید روی Heavy قرار دهید. بهترین میزان بین این دو می باشد.

شروع عصاره گیری قهوه اسپرسو

وقتی چراغ قهوه دستگاه اسپرسو ساز روشن شد عصاره گیری قهوه اسپرسو با اسپرسوساز شروع می شود. بعد از چند ثانیه یک شات اسپرسو آماده می شود. در این لحظه دستگاه را خاموش کنید تا عصاره گیری متوقف شود. می توانید با تغییر رنگ و غلظت قهوه هم متوجه پایان عصاره گیری بشوید.

فوت و فن های تهیه قهوه اسپرسو با اسپرسوساز

  • مقدار پودر قهوه مورد نیاز برای یک شات اسپرسو حدود 7 تا 10 گرم می باشد. با این میزان یک فنجان یا شات قهوه اسپرسو حدود 25 تا 30 میلی لیتر تهیه می شود.
  • درجه آسیاب پودر قهوه باید ریز باشد. برای بهتر شدن کیفیت قهوه اسپرسو بهتر است قبل از استفاده آن را آسیاب کنید تا طعم و مزه تازه تری داشته باشد. بهتر است هنگام خرید قهوه دانه های رست شده آن را خریداری کنید و هر زمان نیاز داشتید دانه ها را آسیاب کنید.
  • اگر مایل به خرید پودر قهوه هستید حتما به فروشنده گوشزد کنید برای قهوه اسپرسو با اسپرسوساز باید دانه ها آسیاب شوند.
  • برای بالا تر رفتن کیفیت و طعم قهوه اسپرسو دانه ها باید به اندازه مناسب تمپ شوند. اگر دانه ها بیش از حد فشرده شوند آب نمی تواند به درون آن ها به خوبی نفوذ کند. در نتیجه فرآیتد عصاره گیری خوب انجام نمی شود و کیفیت قهوه اسپرسو پایین می آید.
  • قبل از تهیه قهوه اسپرسو با اسپرسوساز حتما چند دقیقه دستگاه را روشن کنید تا سیستم با فشار آب داغ شود. این کار به بالا رفتن کیفیت قهوه و از بین رفتن طعم های اضافی کمک می کند. فنجان قهوه هم باید گرم شود. می توانید آن را با آب داغ بشورید یا وارونه روی دستگاه قرار دهید.
  • زمان عصاره گیری قهوه حدود 15 تا 20 ثانیه است. در این زمان بهترین طعم قهوه به دست می آید. اگر زمان عصاره گیری زیاد شود. قهوه طعم واقعی خود را از دست داده و بوی سوختگی می گیرد.
  • خارج شدن عصاره قهوه از دستگاه باید به اصطلاح دم موشی باشد و قطع و وصل نشود. اگر این اتفاق افتاد یعنی دانه ها خوب تمپ نشده اند.
دستگاه اسپرسوساز

با رعایت کردن این نکات یک فنجان قهوه اسپرسو با اسپرسوساز خواهید داشت.

بهترین قهوه برای تهیه قهوه اسپرسو با اسپرسوساز

بهترین نوع قهوه برای تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز قهوه عربیکا با درصد بالا است. این نوع قهوه کیفیت مرغوب و بالایی دارد و طعم ملایم تری نسبت به قهوه ربوستا دارد. البته بعضی از باریستاها از ترکیب قهوه عربیکا و ربوستا برای تهیه قهوه اسپرسو استفاده می کنند. این ترکیب طعم عالی و کیفیت بالایی برای یک شات اسپرسو می دهد.

نکات مهم تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز

حتما بعد از استفاده از دستگاه اسپرسو ساز آن را کاملا شسته و تمیز کنید. می توانید از پودر یا قرص های مخصوص شستشو در فیلتر مخصوص دستگاه استفاده کنید. و آن را خوب تمیز کنید.

می توانید با استفاده از نازل بخار دستگاه شیر را فوم گیری کرده و از آن بر روی قهوه استفاده کنید.

با دستگاه اسپرسو ساز علاوه بر قهوه اسپرسو لاته و کاپوچینو هم تهیه می شود.

جمع بندی

برای تهیه یک فنجان قهوه اسپرسو با اسپرسوساز کافی است نکات ظریف و فوت و فن های کار را رعایت کنیم تا یک فنجان قهوه خوش عطر و طعم داشته باشیم. این نکات از خرید قهوه مناسب و با کیفیت گرفته تا آسیاب کردن، تمپ کردن، گرم کردن دستگاه، زمان عصاره گیری و … همه نکات مهم برای تهیه یک قهوه اسپرسو دلچسب و لذت بخش است.

دستگاههای اسپرسو امروزه در طرح ها و مدل های مختلف در بازار موجود است. می توانید با خرید یک دستگاه اسپرسو ساز خانگی به راحتی قهوه اسپرسو را در منزل تهیه کنید.

قهوه کویز ارائه دهنده بهترین محصولات قهوه با کیفیت بالا و مرغوب نظیر، فروش دانه و پودر قهوه ربوستا عربیکا نظیر فروش پودر قهوه ربوستا 60 درصد، فروش پودر قهوه عربیکا 80 درصد، فروش قهوه ترک کلاسیک، فروش پودر کاپوچینو و… است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *