مقاله های قهوه

قهوه ساز سایفون چیست؟

دو عدد قهوه ساز سایفون

قهوه ساز سایفون از سالهای خیلی دور برای دم آوری قهوه استفاده می شد. طراحی این قهوه ساز بسیار جالب و نحوه دم آوری قهوه با آن هم عجیب است. باید دید طعم قهوه با این قهوه ساز می تواند نظر مردم را جلب کند؟

این قهوه ساز دستی برای دم آوری قهوه به دقت، تمرکز و مهارت بالایی نیاز دارد. نوشیدنی قهوه ای که با آن تهیه می شود بسیار شفاف بوده و هیچ تفاله ای ندارد.

این قهوه ساز شبیه یک وسیله آزمایشگاهی است و به آن قهوه ساز دانشمندان می گویند. در این مقاله نحوه دم آوری قهوه و کار کردن با این قهوه ساز آشنا خواهیم شد.

قهوه ساز سایفون

تاریخچه سایفون

این قهوه ساز اولین بار در اروپا در یک شرکت آلمانی به نام لوئف در دهه 1830 تولید شد. فکر اختراع آن از وقتی به ذهن سازندگان آن رسید که متوجه شدند قهوه باید دم بکشد و جوشاندن قهوه طعم آن را عوض می کند. در چند سال بعد از اختراع آن مدل های جدید همان مدل قبلی را بهبود بخشید. اما در سال 1841 در شهر لیون فرانسه نوع جدید آن توسط مادام واسیو اختراع شد.

طراحی این اختراع به این صورت بود که دو حباب شیشه ای به یک قاب متصل بودند. یک تاج زیبا فلزی روی آن و یک شیر برای خارج شدن قهوه در پایین آن قرار دارد. طراحی این قهوه ساز به گونه ای بود که بیشتر برای هتل ها و سالن های پذیرایی استفاده می شد و در واقع یک نوع تجاری قهوه ساز بود.

در همین زمان یک شخص در اسکاتلند به نام ناپیر نسخه مشابه آن را اختراع کرد. هر چند این محصول هیچ وقت ثبت نشد اما توانست در سال 1856 در جلسه موسسه ای در گلاسکو که قهوه با قهوه ساز ناپیر برای مهمانان سرو شد جایزه بگیرد.

این قهوه ساز بعد از صادر شدن به دنیا در قرن بیستم وارد آمریکا شد و به سرعت محبوبیت پیدا کرد. بدین ترتیب تولید آن به صورت انبوه شروع شد و در اغلب کافی شاپ ها و هتل های آمریکا از این قهوه ساز استفاده می شد.

تکامل سایفون

بعد از این که این قهوه ساز وارد آمریکا شد دو خواهر در ایالت ماساچوست به نام های آن بریجز و ساتن این قهوه ساز را که از جنس پیرکس بود و نام سیلکس را روی آن گذاشته بودند ثبت اختراع کردند. سپس آن را به تولید انبوه رساندند و توانستند آن را به موسسات تجاری، هتل ها و کافی شاپ ها بفروشند. طراحی سیلکس نسبت به نمونه های قبل که با سیستم خلأ کار می کنند ساده تر بود.

کم کم با صاف کردن پایین حباب های شیشه ای نمونه های خانگی آن برای استفاده در آشپزخانه هم تولید و به بازار عرضه شد. در واقع قهوه ساز سایفون اولین وسیله برای دم آوری قهوه در خانه شد. هر چند در اواخر قرن بیستم از این قهوه ساز کمتر استفاده می شد اما خیلی زود دوباره طرفداران خود را پیدا کرد.

ساختار قهوه ساز سایفون

سایفون دو قسمت دارد که توسط یک پایه نگه داشته می شوند. این دو بخش توسط یک کانال با هم در ارتباطند. در قسمت بالای قهوه ساز پودر قهوه می ریزند و بخش پایین مخصوص آب است. در زیر دستگاه یک شعله قرار می گیرد و در نمونه های کوچک خانگی کف قسمت پایین صاف است و به راحتی روی شعله اجاق گاز قرار می گیرد.

طراحی این دستگاه طوری است که وقتی آن را می بینیم شبیه یک ابزار آزمایشگاهی است تا یک قهوه ساز. البته نحوه دم آوری قهوه در آن کاملا علمی است و با این شباهت سازگار است.

عملکرد این دستگاه به این صورت است که پودر قهوه در محفظه بالا و آب در مخزن پایین قرار می گیرد. با شروع حرارت به وسیله شعله آب به جوش می آید و بخار آب تولید می شود. بخار آبی که در قسمت پایین قهوه ساز جمع شده است باعث ایجاد فشار می شود. و با این فشار بخار آب از طریق کانال وارد محفظه بالا شده و با ورود به درون پودر قهوه عصاره گیری و دم آوری قهوه انجام می شود. در این مرحله کل آب وارد مخزن بالا شده و محفظه پایین از خلأ پر می شود.

قهوه آماده با استفاده از نیروی جاذبه به قسمت پایین قهوه ساز وارد می شود. در عین حال یک فیلتر پارچه ای در آن وجود دارد که از ورود تفاله قهوه به محفظه پایین جلوگیری می کند.

قهوه ساز سایفون و کاج و گلدان

طعم قهوه با استفاده از قهوه ساز سایفون

طعم یک قهوه به عوامل زیادی بستگی دارد. یکی از مهمترین این عوامل نوع دانه های قهوه و کیفیت آنها است. نحوه نگهداری و ذخیره دانه ها و همچنین میزان رست دانه ها تاثیر زیادی در طعم نهایی قهوه دارد. یکی دیگر از این عوامل نحوه دم آوری قهوه می باشد. بعد از دم آوری قهوه شفافیت و بدنه قهوه طعم و غلظت آن را مشخص می کند.

هر چه قهوه غلیظ تر باشد میزان شفافیت آن کمتر است و هر چه شفاف تر باشد غلظت آن کمتر است. اما قهوه ساز سایفون یک فنجان قهوه با غلظت متعادل و شفاف را با یک طعم عالی و دلپذیر برای ما آماده می کند. طعم قهوه با این قهوه ساز بسیاری غنی و خوشمزه است.

جمع بندی

قهوه ساز سایفون از روش سیستم خلا برای تهیه قهوه استفاده می کند. هر چند تهیه قهوه با آن به دقت و مهارت کافی نیاز دارد اما کار با آن بسیار ساده است. کسانی که از این دستگاه استفاده می کنند مانند یک تکنیسین آزمایشگاه با دقت و توجه زیاد قهوه را آماده می کنند.

شما می توانید قهوه مورد نیاز خود را برای انواع قهوه سازها مانند خرید قهوه ربوستا 70 درصد و خرید قهوه عربیکا 70 درصد را از فروشگاه قهوه کویز خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *