مقاله های قهوه

قهوه قشر یمنی و ویژگی های طعمی آن

پوسته قهوه برای قهوه قشر یمنی

قهوه قشر یمنی یک نوشیدنی با استفاده از قشر قهوه است. از آنجا که این قهوه در برخی کشورهای عربی مانند یمن برای اولین بار تهیه شد به آن یمنی می گویند. معمولا از پوسته قهوه که به آن قشر می گویند برای تهیه نوعی کود یا کمپوست استفاده می کنند. استفاده از این کود برای تغذیه خاک در مزارع قهوه می شود.

همانطور که اشاره شد در کشورهایی مانند یمن از این پوسته یک نوع قهوه تهیه می کنند که بسیار پرطرفدار است و قیمت آن در کشورهای عربی تولید کننده بالاتر از قهوه است.

قشر یا همان پوسته گیاه قهوه که نوشیدنی با آن درست می شود از نظر طعم چندان شباهتی به طعم دانه های قهوه ندارد. به همین دلیل برخی آن را یک نوع چای گیاهی می گویند که از گیاه قهوه تهیه می شود. در واقع به طور متداول آن را چای گیلاس قهوه می نامند اما برخی آن را قهوه می نامند.

یک فنجان قهوه قشر یمنی و پوسته قهوه

در این مقاله درباره این قهوه و ویژگی های طعمی آن و همینطور طرز تهیه آن آشنا می شویم.

قهوه قشر، نوشیدنی پوست گیاه قهوه

زمانی که میوه قهوه کاملا رسیده می شود گیلاس های آن را از درخت می چینند. بعد از خارج کردن دانه های قهوه از درون گیلاس ها پوسته های آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار می دهند. بعد از خشک شدن این پوسته یا قشر آنها را مانند نوشیدنی قهوه دم می دهند. اغلب از افزودنی های زنجبیل و دارچین به عنوان طعم دهنده در این نوشیدنی استفاده می شود.

قهوه قشر یمنی به دلیل استفاده از پوسته قهوه عطر و طعم آن نسبت به نوشیدنی قهوه سبک تر است و تقریبا مانند چای است. همچنین چون از گیاه قهوه در تهیه این نوشیدنی استفاده می شود میزان کافئین آن کم تر از دانه های قهوه است.

تهیه این قهوه ضایعات زیادی ندارد و در عین حال یک نوشیدنی بسیار مقوی است. این قهوه در کشور یمن بسیار پرطرفدار است و اغلب به جای قهوه در این کشور سرو و مصرف می شود.

در کشور یمن این نوشیدنی در مراسم های خاص و سنتی این کشور با آداب خاص سرو می شود. بخصوص در مهمانی ها و برای نشان دادن مهمان نوازی سرو می شود. اغلب این نوشیدنی را بعد از غذا سرو می کنند زیرا به هضم غذا کمک می کند. در تهیه این قهوه نمی توان از دستگاههای قهوه ساز استفاده کرد. در فرایند تهیه این قهوه باید پوسته قهوه را بعد از جوشاندن چندین بار حرارت داد تا آماده شود.

نوشیدنی قشر در کشورهای غربی نیز تهیه و سرو می شود. البته چون در تهیه آن از زنجبیل استفاده می شود به آن قهوه ادویه دار یا قهوه زنجبیل می گویند.

طرز تهیه قهوه قشر یمنی

مواد لازم :

آب : یک فنجان

پوسته قهوه ریز شده : 6 قاشق چایخوری

شکر : 4 قاشق چایخوری

پودر زنجبیل : نصف الی یک قاشق چایخوری

طرز تهیه :

در مرحله اول باید تمام مواد را در یک ظرف مناسب با هم ترکیب کنید. ظرف باید طوری انتخاب شود که بتوان آن را روی حرارت قرار داد.

در مرحله بعد باید ظرف حاوی مواد را روی حرارت مستقیم قرار داد. بلافاصله بعد از به جوش آمدن مواد آنها را از روی حرارت بر می داریم.

باید صبر کنید که مواد از جوش بیفتد و وقتی این اتفاق افتاد دوباره ظرف حاوی مخلوط را روی حرارت قرار می دهیم. وقتی دوباره مواد به دمای جوش رسید از حرارت بر می داریم.

بعد از حداقل سه بار تکرار این کار قهوه باید سرو شود. قهوه قشر به طور سنتی در یک فنجان کوچک سرو می شود. بهتر است قبل از نوشیدن کمی صبر کنید تا تفاله قهوه ته نشین شود. اگر میزان زنجبیل بیش از حد زیاد شد و مطابق میلتان نبود می توانید از مقدار کمی پودر دارچین (نصف قاشق چایخوری) یا هل در نوشیدنی استفاده کنید.

فواید قهوه قشر یمنی

قهوه قشر در واقع یک نوشیدنی قهوه نیست اما می تواند جایگزین خوبی برای قهوه باشد. این نوشیدنی به قهوه سفید نیز معروف است. میزان کافئین قهوه قشر تقریبا 25 درصد یک قهوه معمولی است. هر چند کافئین قهوه قشر از قهوه معمولی بیشتر است اما میزان کافئین آن نسبت به چای تقریبا دو برابر است.

قهوه قشر یمنی بسیار مقوی و سبک بوده و حدود 68 کالری و 17 گرم کربوهیدرات دارد. اضافه کردن شیر یا شیر عسل به این قهوه باعث می شود قهوه بسیار خوش طعم تر و دلچسب تر شود. قهوه قشر بعد از بیدار شدن از خواب یک گزینه مناسب و ایده آل است.

می توان گفت این قهوه می تواند هر چند کم در صنعت قهوه نقش داشته باشد. از آنجا که ضایعات آن در طول فرایند تولید قهوه کم است باعث ایجاد فرصت های اقتصادی برای تولید کنندگان قهوه می شود.

پوسته قهوه برای تهیه قهوه قشر یمنی

میزان مناسب قهوه قشر در طول روز

قهوه قشر را می توانید روزانه حداقل دو بار مصرف کنید. این قهوه چون از پوسته گیاه قهوه تهیه می شود بسیار سبک و مقوی است. شما حتی می توانید آن را بیش از دو بار در طول روز مصرف کنید بدون این که مشکل خاصی برای شما پیش بیاید. البته باید به این نکته مهم توجه کرد که مصرف بیش از حد هر ماده غذایی و نوشیدنی قطعا خالی از ضرر نیست.

بهترین زمان مصرف قهوه قشر صبح بعد از بیدار شدن از خواب و شب ها بعد از شام و قبل از خواب است. زیرا این قهوه باعث افزایش اشتها قبل از صبحانه و هضم غذا بعد از شام می شود.

این قهوه در کشورهای عربی و خصوصا یمن طرفداران زیادی دارد به طوریکه اغلب افراد مایلند آن را به جای قهوه میل کنند.

جمع بندی

قهوه قشر یمنی را نمی توان صد در صد یک نوشیدنی قهوه نامید. این نوشیدنی بیشتر شبیه به چای است اما از آنجا که این نوشیدنی از پوسته گیاه قهوه تهیه می شود می توان به آن نام قهوه را داد. میزان کافئین این نوشیدنی بسیار کم است و اگر شما مایل به مصرف یک نوشیدنی با کافئین بالا هستید می توانید از انواع قهوه عربیکا و ربوستا استفاده کنید.

شما می توانید قهوه با کیفیت بالا را مانند خرید قهوه ربوستا و عربیکا با درصدهای متفاوت را مانند خرید قهوه ربوستا 60 درصد ، خرید قهوه عربیکا 60 درصد ، خرید قهوه سبز ، خرید پودر قهوه ترک کلاسیک و… را از فروشگاه قهوه کویز خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *