رابطه قهوه با افسردگی

/ / مقاله قهوه
دختر قهوه زیبا کافی شاپ

یکی از مهم‌ترین خواص قهوه کاهش ریسک ابتلا به افسردگی است. پلی‌فنول‌هایی که به طور طبیعی در هر دو قهوه کافئین دار و بدون کافئین وجود دارند، می‌توانند به عنوان آنتی اکسیدان عمل کنند تا از استرس اکسیداتیو و التهاب سلول‌های آسیب دیده جلوگیری کنند.
ممکن است در برخی افراد فواید عصبی داشته باشد و به عنوان یک ضد افسردگی عمل کند. کافئین ممکن است بر حالات روحی مانند افزایش هوشیاری و توجه، کاهش اضطراب و بهبود خلقی تأثیر بگذارد.
مصرف کافئین متوسط کمتر از 6 فنجان قهوه در روز با کاهش خطر افسردگی و میل به خودکشی همراه است. اما در موارد اندکی در افراد حساس، مقادیر بالاتر کافئین ممکن است اضطراب، بیقراری و بی خوابی را افزایش دهد.
قطع ناگهانی مصرف کافئین باعث سردرد، خستگی، اضطراب و به هم ریختن خلق و خو برای چند روز می شود و ممکن است تا یک هفته ادامه داشته باشد.

چه مقدار قهوه در روز؟

نتایج یک مطالعه گروهی روی 263.923 شرکت کننده از موسسه ملی بهداشت و انجمن بازنشستگان آمریکایی نشان داد افرادی که روزانه 4 یا بیشتر فنجان قهوه می‌نوشند، تقریباً 10٪ کمتر از سایرین دچار افسردگی می‌شوند.

در یک متاآنالیز روی 330.677 شرکت کننده بود مشخص شد افرادی که بالاترین میزان نوشیدن قهوه (4/5 لیوان در روز) در مقایسه با افرادی که کمترین میزان نوشیدن (1 لیوان) قهوه را داشتند خطر ابتلا به افسردگی 24% در آنها کاهش پیدا می‌کند. محققان دریافتند 8٪ خطر ابتلا به افسردگی با هر فنجان قهوه اضافی که مصرف می‌شود کاهش پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.