مقاله های قهوه

قهوه یونانی چیست؟|طرز تهیه و آداب نوشیدن آن

یک فنجان قهوه یونانی و کیک و ایبریک

قهوه یونانی (Greece Coffee) یک نوع قهوه دمی است که در فرهنگ کشور یونان جایگاه ویژه ای دارد. در واقع به نحوی فرهنگ این کشور را معرفی می کند. کسانی که به کشور یونان سفر می کنند می توانند با این قهوه از طعم غنی و دلپذیر آن لذت ببرند.

این قهوه همانند قهوه ترک در ظرف جذوه یا ایبریک (قهوه جوش مخصوص قهوه ترک) تهیه می شود و در فنجان های کوچک اسپرسو سرو می شود. در تهیه این قهوه شکر را به میزان های مختلف به قهوه اضافه می کنند. در کشور یونان میزان های مختلف شکر نام های متفاوتی برای این قهوه دارد. این نام ها عبارتند از : (Sketos, Varis, Elafris,Glykos, Variglykos)

میزان آسیاب دانه های قهوه برای تهیه این قهوه باید ریزترین حالت آسیاب درست مثل آرد باشد. در واقع به همان میزان آسیاب قهوه ترک باید دانه های قهوه ریز شوند. به غیر از پودر قهوه به یک قهوه جوش ایبریک و مقداری شکر برای تهیه این قهوه نیاز دارید.

تاریخچه قهوه یونانی

از آنجا که کشور ترکیه و یونان از نظر جغرافیایی به هم نزدیک هستند نمی توان به طور دقیق منشا آن را پیدا کرد. کشور ترکیه تحت تاثیر روابط سیاسی بین کشورها ادعا کرد که این نوشیدنی متعلق به ترکیه است. در سال 1974 وقتی ترکیه به قبرس حمله کرد روابط بین دو کشور ترکیه و یونان به هم ریخت. در نتیجه نام قهوه ترک به یونانی تغییر کرد.

قهوه یونانی و ایبریک و کوکی

طرز تهیه قهوه یونانی

تهیه این قهوه مانند قهوه ترک است اما تفاوت هایی با قهوه ترک دارد. در واقع میزان شکر و شیر در این قهوه با قهوه ترک متفاوت است و در فنجان های کوچک تر نسبت به قهوه ترک سرو می شود.

در مرحله اول حدود سه قاشق چایخوری قهوه را با مقداری شکر به میزان دلخواه با هم درون ایبریک ریخته و خوب ترکیب کنید. قهوه جوش را روی حرارت مستقیم قرار داده و خوب هم بزنید تا قهوه و شکر کاملا مخلوط شوند. در این مرحله دیگر هم نزنید و اجازه بدهید تا روی قهوه حباب ایجاد شود.

وقتی قهوه شروع به کف کردن کرد و این فوم بالا آمد آن را از روی شعله بردارید. بعد از چند ثانیه دوباره آن را روی شعله قرار دهید. و بعد از چند ثانیه شعله را خاموش کنید تا فوم روی قهوه از بین نرود.

در مرحله آخر باید قهوه درون فنجان سرو شود. سرو قهوه در یونان آداب خاص خود را دارد. ابتدا با یک قاشق فوم قهوه را درون فنجان ها ریخته و سپس به آرامی قهوه را درون فنجان سرو می کنند. معمولا در کنار این قهوه کیک، شیرینی یا کوکی سرو می شود.

اجزا اصلی قهوه یونانی

این قهوه سه جزؤ اصلی دارد :

  • بالای قهوه فوم یا کف آن قرار دارد.
  • در لایه میانی بدنه قهوه وجود دارد.
  • در کف ظرف ایبریک تفاله باقی مانده از قهوه وجود دارد.

برای تهیه این قهوه باید زمان کافی بگذارید. در یونان تهیه و سرو این قهوه به دلیل آداب زیادی که دارد به زمان طولانی وقت نیاز دارد. اگر شما به تهیه این قهوه علاقه دارید و مایلید از طعم این نوشیدنی دلچسب در کنار دوستان و خانواده خود لذت ببرید در تهیه آن عجله نکنید. تا بتوانید از طعم غنی و جذاب آن لذت ببرید.

چند نکته در تهیه قهوه یونانی

می توانید در تهیه این قهوه از شیر استفاده کنید. میزان شیر در این قهوه باید دقیق باشد. (یک چهارم فنجان به ازای هر فنجان قهوه)

چون میزان شیر باید دقیق باشد توصیه می کنیم با فنجان سرو قهوه میزان شیر را درون ایبریک بریزید. همانطور که اشاره شد فنجان سرو این قهوه فنجان اسپرسو و کوچک تر از قهوه ترک است.

میزان شکر استفاده شده در قهوه می تواند متفاوت باشد و این میزان سبک ها و نام های مختلفی را برای قهوه ایجاد می کند. شکر را هنگام دم آوری قهوه به آن اضافه می کنند. در این قسمت به نام های متفاوت این قهوه در یونان با میزان مختلف شکر را اشاره می کنیم.

Sketos :

قهوه تلخ با طعم اصیل و خالص و بدون استفاده از شکر و مواد افزودنی دیگر را می گویند.

varis :

به میزان یکسان دو سوم قاشق چایخوری شکر و قهوه در تهیه این نوشیدنی می گویند.

elafris :

به میزان یکسان یک قاشق چایخوری شکر و قهوه در تهیه این نوشیدنی می گویند.

glykos :

میزان استفاده از یک قاشق چایخوری قهوه با دو قاشق چایخوری شکر را می گویند. این قهوه به دلیل میزان بیشتر شکر نسبتا شیرین است.

Vary glykos :

استفاده از یک قاشق چایخوری قهوه به همراه سه قاشق چایخوری شکر را می گویند. این قهوه با استفاده بیشتر شکر خیلی شیرین است.

NE KE OHI :

استفاده از یک قاشق چایخوری قهوه و نصف قاشق چایخوری شکر را می گویند.

Metrios :

استفاده از میزان یکسان قهوه و شکر یعنی به ازا هر قاشق چایخوری قهوه یک قاشق چایخوری شکر به این نام است. این مدل تندی قهوه را گرفته و مقدار کمی شیرینی دارد.

KEE-vrah-stohss :

در این مدل دم آوری قهوه، ایبریک را روی شعله قرار داده و وقتی جوشید از روی حرارت برمی داریم. این روش فوم یا کف قهوه را ندارد.

انتخاب هر کدام از این روش ها بستگی به ذائقه شما دارد. البته می توانید سبک های مختلف را امتحان کرده و بهترین را بر اساس ذائقه تان انتخاب کنید.

سرو قهوه یونانی در فنجان

برای تهیه قهوه یونانی از طعم دهنده هایی مانند هل استفاده نمی شود.

فنجان سرو این قهوه از نظر سایز مانند قهوه اسپرسو است.

هنگام تهیه قهوه یونانی دقت کنید که قهوه جوش ایبریک فضای کافی برای بالا آمدن و کف کردن قهوه را داشته باشد.

با خرید پودر قهوه ترک کلاسیک می‌توانید قهوه یونانی را نیز درست کنید.

وقتی قهوه را سرو کردید آن را به آرامی جابه جا کنید تا فوم روی قهوه از بین نرود.

جمع بندی

قهوه یونانی همانند قهوه ترک طرفداران زیادی دارد. طعم این قهوه قوی و کیفیت آن بالاست. تهیه این قهوه راحت بوده اما به زمان کافی نیاز دارد. البته باید نکات ظریف در تهیه این قهوه را رعایت کرد.

در این مقاله با این قهوه و تهیه آن آشنا شدید.

برای خرید انواع قهوه نظیر خرید پودر قهوه ترک کلاسیک به فروشگاه قهوه کویز مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *