مقاله های قهوه

مرکز برشته کردن قهوه امن و سالم

برشته کردن دانه های قهوه با دستگاه روستر

ایجاد یک مرکز برشته کردن قهوه (Roastery) که امن و سالم باشد نیازمند به رعایت برخی نکات است. رست قهوه به مهارت زیادی نیاز دارد و می تواند روی طعم قهوه تاثیر زیادی داشته باشد. روستر شغل بسیار دشواری از نظر فیزیکی دارد. آنها باید ساعتهای طولانی در کنار تجهیزاتی که حرارت بالا تولید می کنند کار کنند.

مشکل دیگر ترکیبات مضری است که دانه های قهوه حین رست شدن تولید و در فضا پخش می کنند. این ترکیبات می توانند برای سلامتی انسان بسیار مضر باشند. پس یک مرکز رستری باید دقت زیادی داشته باشد تا سلامت کارمندان خود را حفظ کند.

خطرات مربوط به سلامت و امنیت برشته کردن قهوه

رست دانه های قهوه پتانسیل زیادی برای خطرناک بودن دارد. یک مرکز روستری با حرارت بالا و تجهیزات داغ سر و کار دارد. در چنین مکانی احتمال سوختگی بسیار بالا است. کسانی که با رست دانه های قهوه سر و کار دارند در معرض غبار قهوه، گاز مونوکسید کربن، ترکیبات شکننده (VOCs)، دیاستیل، پنتادیون (استیل پروپیونیل) هستند. این ترکیبات احتمال بیماری های تنفسی مانند برونشیولیت را افزایش می دهد.

دستگاه روستر در مرکز برشته کردن قهوه

برخی افراد وقتی در معرض دانه های سبز قهوه قرار می گیرند حساسیت شدید پیدا می کنند. دست زدن به دانه های سبز قهوه و استنشاق دانه ها باعث ابتلا به بیماری آسم و کهیر می شود. البته این حساسیت زمانی که دانه های قهوه برشته می شوند از بین می رود. زیرا آنزیمی که باعث حساسیت می شود در حین برشته کردن از بین می رود.

جدای از حساسیت و بیماری های تنفسی کسانی که در مرکز برشته کردن قهوه کار می کنند باید ساعت های طولانی در یک مکان گرم بایستند و کیسه های سنگین را جابه جا کنند.

احتیاط های امنیتی در مرکز برشته کردن

کسانی که یک مرکز روستری را اداره می کنند باید تمام نکات امنیتی را رعایت کنند تا یک محیط امن و سالم را برای کارمندان خود فراهم کنند. همچنین آموزشهای لازم را به کارمندان خود بدهند تا آنها هم بتوانند در ایجاد یک مرکز امن و سالم به کارفرما کمک کنند. بهتر است تمام استانداردهایی که این محیط به آن نیاز دارند را رعایت کنند. البته هر مرکز محدودیت های خاص خود را دارد که باید آنها را اندازه گیری کرد.

استفاده از تجهیزات درست در مرکز روستری

یک مرکز Roastery باید تجهیزات کافی داشته باشد تا بتواند هم به بهترین شکل رست دانه های قهوه را انجام دهد و هم تجهیزاتی برای ایمنی بیشتر داشته باشد. به عنوان مثال تهویه مناسب می تواند فضا را عاری از غبار قهوه بکند.

محیطی که قهوه در آنجا برشته می شود باید علاوه بر تجهیزات مناسب بسیار تمیز باشد. زیرا اگر روسترها تمیز نباشند و روغن زیادی در آنجا جمع شود احتمال آتش گرفتن و دوده وجود دارد.

مرکز روستری باید به جعبه کمک های اولیه، کپسول آتش نشانی، دستکش های مخصوص ضد حساسیت و ماسک مجهز باشد. بعضی از کارمندان حتی در محیطی که تمام تجهیزات ایمنی و بهداشتی رعایت می شوند تمایل به استفاده از ماسک و دستکش دارند.

البته صاحبان روستری باید به نکات امنیتی استفاده از تجهیزات نیز توجه کنند. به عنوان مثال دستگاههای روستر باید حداقل یک متر از دیوار فاصله داشته باشند. سیستم لوله ها باید دو جداره بوده و یک ژنراتور برق زاپاس در مرکز برشته کردن قهوه وجود داشته باشد.

وقتی دانه های قهوه را رست می کنید از مقادیر زیاد قهوه در هر بار استفاده نکنید. با این کار می توانید فرایند رست دانه ها را بهتر کنترل کنید و دود اضافی از لوله تخلیه دستگاه بهتر خارج می شود و در محیط کار پخش نمی شود.

ایجاد امنیت و سلامتی یک مرکز رست ربطی به بزرگ بودن و یا کوچک بودن مکان آن مرکز ندارد. زیرا تمام افرادی که در یک روستری کار می کنند باید سلامتی و امنیت آنها تضمین شود.

دستگاهی به نام Awair وجود دارد که با نصب آن در مرکز برشته کردن قهوه می توانید میزان غبار قهوه، کربن دی اکسید، ترکیبات بی ثبات (VOCs)، میزان رطوبت و دما را اندازه گیری کنید. این اندازه ها به شما می گوید که چه زمانی از ماسک و دستکش استفاده کنید و فضای مناسب را به وجود آورید.

طراحی روستِری با در نظر گرفتن سلامت و امنیت

مکانی که مرکز روستری در آن قرار دارد باید جدای از اندازه و متراژ استفاده درست و بهینه از فضا انجام شود. برای استفاده بهینه از فضا و همینطور تامین امنیت محیط باید یک طراحی درست صورت بگیرد. باید محل برشته کردن و انبار دانه های قهوه از هم جدا باشند تا در حین رست دانه ها مجبور نباشند از جلوی هم عبور کنند.

دستگاههای بسته بندی هم بهتر است روی یک وسیله چرخدار باشند تا مواقع لزوم آنها را بیرون آورده و استفاده کنید. در مواقعی هم که به آنها نیاز ندارید با وسیله چرخدار زیرشان آنها را جابه جا کرده و به محل مخصوص خود ببرید.

دستگاه رستر در مرکز برشته کردن قهوه

دقت کنید در طراحی مرکز برشته کردن قهوه امنیت و سلامتی را مورد توجه قرار دهید. بهتر است از وسایل چرخدار مانند ارابه برای وسایل بزرگ و سنگین استفاده کنید تا به راحتی بتوانید آنها را جابه جا کنید.

آموزش سلامت و امنیت به کارمندان مرکز برشته کردن

کارمندان روستری باید با فضای کار کاملا آشنا باشند و قبل از شروع به کار محیط کارشان را از نزدیک ببینند. آنها باید قبل از شروع کار تمام آموزشهای لازم را درباره چگونگی استفاده از دستگاهها و تجهیزات ببینند و حتی درباره موارد امنیتی مورد نیاز برای حفظ سلامتی شان نیز دوره های لازم را ببینند. سلامت و امنیت دو عنصر کلیدی است که توجه کردن به آنها می تواند سلامتی کارمندان را تضمین کند.

جمع بندی

مرکز برشته کردن قهوه مکانی است که باید در آن امنیت و سلامت کارمندان تضمین شود. رست دانه های قهوه یکی از مهم ترین مراحل برای تهیه قهوه است. زیرا رست قهوه باعث می شود که طعم قهوه از آن استخراج شود. زیرا دانه های سبز قهوه طعم خاصی ندارند و برشته کردن آنها روی طعم نهایی قهوه تاثیر می گذارد. بنابراین رسترها باید دقت و مهارت بسیار زیادی داشته باشند و بتوانند میزان رست دانه های قهوه را بر اساس طعم آنها مشخص کنند. به همین دلیل امنیت و سلامت آنها بسیار مهم است.

در این مقاله با یک مرکز روستری امن و سالم آشنا شدید. شما می توانید انواع پودر قهوه سبز و برشته را از سایت فروشگاه قهوه کویز خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *