مقاله های قهوه

Blind Cupping چیست؟

میز حاوی انواع قهوه و فنجان ها و قاشق و کتری برای blind cupping

Blind Cupping یک نوع تست قهوه است که کاپر بدون این که اطلاعاتی از نوع قهوه داشته باشد چند فنجان قهوه را تست می کند. در این روش بهترین قهوه فقط با حس چشایی ارزیابی می شود. به همین دلیل به آن کاپینگ در حالت کوری می گویند.

صنعت قهوه امروزه پیشرفت های چشمگیری کرده است. بررسی ارزیابی دانه های قهوه از همان ابتدا که دانه های قهوه از گیلاس میوه استخراج می شود شروع می شود. در کارخانه های تولید قهوه هم توسط تولید کنندگان قهوه انجام می شود. اما در انتهای این فرآیند پیچیده قهوه توسط کاپرها تست و ارزیابی می شود.

اغلب کسانی که مسئول تست قهوه هستند برای کاپینگ قهوه ابتدا اطلاعاتی درباره دانه های قهوه، میزان رست دانه ها، درجه آسیاب قهوه و … دارند. آنها در تست نهایی عطر و طعم نوشیدنی قهوه، میزان اسیدیته و تعادل در آنها را ارزیابی می کنند.

ارزیابی قهوه با Blind cupping

Blind Cupping یا قهوه آزمایی چشم کور

ارزیابی قهوه نهایی در این روش بر عکس کاپینگ قهوه به صورت معمولی کسی که مسئول تست قهوه است اطلاعاتی درباره دانه های قهوه ندارد. در این روش کاپر چند فنجان قهوه را تست می کند و از روی طعم هر کدام بهترین کیفیت و عطر قهوه را شناسایی می کند. در این روش باید مسئول تست بتواند بهترین و باکیفیت ترین قهوه را تنها از راه حس چشایی تشخیص دهد.

نداشتن اطلاعات کافی درباره قهوه در این روش تست کردن باعث می شود تستر هیچ قضاوتی از قبل درباره قهوه ای که می چشد، ندارد. به همین دلیل باید مهارت کافی در انتخاب بهترین قهوه بدون قضاوت قبلی را داشته باشد. چون کاپر بدون پیش زمینه قبلی درباره قهوه قضاوت می کند مانند کسی است که چشم خود را می بندد و چیزی را تست می کند.

طریقه ی Blind Cupping و Double Blind Cupping 

در Blind Cupping تست و ارزیابی قهوه در حالی صورت می گیرد که کسی که مسئولیت تست قهوه را دارد هیچ اطلاع و پیش زمینه ای از قبل درباره قهوه هایی که تست می کند ندارد. در نتیجه بدون پیش داوری فنجان های قهوه را تست و ارزیابی کرده و بهترین قهوه را شناسایی می کند.

Double Blind Cupping نیز همان فرایند تست قهوه انجام می شود اما در این روش حتی کسانی که مسئول میزبانی کاپرها هستند هم اطلاعی درباره قهوه هایی که تست می کنند، ندارند.

در این قسمت طریقه انجام این کاپینگ ها را با هم بررسی می کنیم.

در مرحله اول باید حداقل دو نوع قهوه را انتخاب کنید. سپس از شخص دیگری بخواهید تا حداقل دو نوع قهوه دیگر را که درجه رست آنها متفاوت است سر میز شما بیاورد.

در مرحله بعد تجهیزاتی را که برای قهوه آزمایی نیاز دارید (تخته کار، قاشق، …) را آماده کنید. سپس زیر تمام فنجان ها را با برچسب علامتگذاری کنید.

در این مرحله نمونه های قهوه هایی که آماده کرده اید درون فنجان ها بریزید. در این مرحله فرآیند قهوه آزمایی آغاز می شود.

فرآیند قهوه آزمایی به این صورت است که ابتدا قهوه ها را بو می کنید. سپس طعم قهوه، میزان اسیدیته، غلظت و یکنواختی بدنه را از طریق چشایی تست کنید.

باید به دقت هر قسمت را بعد از تست ارزیابی کرد و برای آن امتیاز در نظر گرفت. در آخر مجموع امتیازاتی که هر فنجان قهوه کسب کرده را یادداشت کنید.

تمام نظرات و امتیازاتی را که به هر قهوه داده اید و روی کاغذ نوشته اید را کنار هر فنجان قرار دهید.

نام هر فنجان را از برچسب زیر فنجان برداشته و روی کاغذ نوشته ها ی مربوط به آن بنویسید.

حالا شما می توانید نتیجه را ببینید. البته نباید دیگر قضاوت کرد.

راهنمایی ها و ترفندها درباره Blind Cupping

برای گرفتن بیشترین بازده در قهوه آزمایی یا Blind Cupping بهتر است یک سری ترفندها را انجام دهید. در این قسمت این ترفندها را به عنوان راهنمایی گوشزد میکنیم.

بهتر است قهوه آزمایی به این شکل را مرتبا و به دفعات منظم انجام دهید. تکرار مداوم و منظم قهوه آزمایی باعث بالا رفتن تجربه شما و در نهایت مهارت زیاد شما می شود. این توصیه به خصوص برای کسانی که به عنوان رستر قهوه کار می کنند و کار کاپینگ قهوه را انجام می دهند مهم است. زیرا مهارت آنها بیشتر می شود و می توانند بهترین قهوه ها را تشخیص دهند.

زمانی که قهوه آزمایی را انجام می دهید از دوستان خود که به قهوه علاقمندند بخواهید حضور داشته باشند. دوستان شما هم با چشیدن قهوه و یادداشت نظرات خود کمک زیادی به این موضوع می کنند. البته می توانید این کار را با انواع خوراکی ها مانند پنیر و شکلات نیز انجام دهید. نظرات دوستان شما که علاقمند به قهوه هستند به شما کمک زیادی در شناسایی خصوصیات قهوه های مختلف می کند.

فنجان های قهوه در فرایند blind cupping

به جز دعوت از دوستانی که قهوه نوشیدنی مورد علاقه آنهاست بهتر است از یک یا چند تن از دوستانتان که به قهوه علاقه ندارند نیز بخواهید در این قهوه آزمایی شرکت کنند. با این کار خواهید دید که چه نظرات شگفت انگیزی را درباره قهوه های مختلف می شنوید. در نتیجه مهارت شما با استفاده از نظرات مختلفی که از دوستانتان که قهوه نوشیدنی مورد علاقه آنها است. یا دوستانی که اصلا علاقه ای به قهوه ندارند بسیار بالاتر خواهد رفت.

بهتر است بعد از فرآیند Blind Cupping هیچ قضاوتی درباره آنچه اتفاق می افتد نداشته باشید و فقط به این موضوع تمرکز کنید که چیزهای بیشتری بیاموزید.

جمع بندی

همانطور که اشاره شد Blind Cupping یک روش تست کردن و ارزیابی قهوه است. در این قهوه آزمایی با ترفندهای مختلفی که در این مقاله به آنها اشاره شد مهارت شما روز به روز بیشتر می شود. دقت کنید هنگام قهوه آزمایی درباره آنچه اتفاق می افتد هیچ قضاوتی نکنید و متعصبانه برخورد نکنید. در این صورت قطعا در این کار بسیار حرفه ای خواهید شد و می توانید در صنعت قهوه با توجه به تجربیاتی که دارید حرفی برای گفتن داشته باشید.

برای خرید انواع مختلف دانه های قهوه ربوستا و عربیکا با درصدهای متفاوت مانند خرید قهوه عربیکا 60 درصد، خرید قهوه ربوستا 80 درصد و… ما به شما فروشگاه قهوه کویز را پیشنهاد می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *