مقاله های قهوه

قهوه تک خاستگاه بهتر است یا ترکیبی؟

اگر شما هم جزو افرادی هستید که به قهوه علاقه زیادی دارند؛ احتمالا در مورد مدل های مختلف قهوه تحقیق زیادی انجام داده اید و با دو مدل قهوه تک خاستگاه و ترکیبی برخورد کرده اید. برای این که بیشتر در مورد این دو مدل قهوه بدانید در ادامه مقاله با ما همراه باشید. ما در این مقاله در مورد این که قهوه تک خاستگاه بهتر است یا ترکیبی توضیح داده ایم.

قهوه تک خاستگاه بهتر است یا ترکیبی ؟

قهوه تک خاستگاه چیست ؟

قهوه تک خاستگاه به طور خیلی خلاصه، به قهوه ای گفته می شود که از یک مکان تهیه می شود. قهوه تک خاستگاه را نمی توان در یک یا دو جمله توصیف کرد؛ زیرا قهوه تک خاستگاه معنی عمیقی دارد و به چند بخش تقسیم می شود. اگر بخواهیم به طور دقیق بگوییم که قهوه تک خاستگاه چیست؛ باید آن را در چند قسمت توضیح دهیم.

اولین حالت، حالتی است که قهوه تولید شده فقط از یک کشور است. برای مثال شما ممکن است که اسم قهوه هندوراسی، کلمبیایی و پرویی را زیاد شنیده باشید.

برای این که بهتر بدانید قهوه تک خاستگاه بهتر است یا ترکیبی، خوب است بدانید که مورد دوم، قهوه تک مزرعه است. در این مدل کشاورزان شرایط رشد و فرآوری های خاصی را برای قهوه در نظر می گیرند. به همین خاطر است که برداشت آن محدود و بسیار گران قیمت است. اما با این حال کیفیت بسیار خوبی دارد.

آخرین مورد نیز قهوه تک منطقه ای است. این مدل قهوه فقط در یک ناحیه خاص پرورش داده شده است و کیفیت خوبی دارد.

تفاوت قهوه های تک خاستگاه و ترکیبی

تفاوت قهوه های تک خاستگاه و ترکیبی

برای این که بدانید قهوه تک خاستگاه بهتر است یا ترکیبی، خوب است که در مورد تفاوت های آن ها اطلاعات بیشتری داشته باشید. قهوه های ترکیبی همان طور که از اسمشان پیداست؛ معمولا از مخلوط دانه های مختلف در مکان های مختلف به دست می آیند. اکثر قهوه های ترکیبی معمولا از دو یا چهار مکان مختلف تولید می شوند؛ اما ممکن است که حتی این مقدار به 8 یا 9 مکان متفاوت نیز برسد. تفاوت های قهوه تک خاستگاه و ترکیبی شامل موارد زیر می شود:

امکان دسترسی

همان طور که می توان حدس زد؛ قهوه های تک خاستگاه به خاطر این که در یک مکان جغرافیایی خاص پرورش داده می شوند؛ معمولا مخصوص همان منطقه هستند. به خصوص زمانی که قهوه فقط از یک مزرعه یا منطقه تهیه شده باشد. به همین خاطر این نوع قهوه را نمی توان به تولید انبوه رساند. به طور کلی قهوه های تک خاستگاه معمولا به صورت بسیار محدود به بازار جهانی عرضه می شوند و کمیاب هستند.

اما از طرف دیگر، قهوه های ترکیبی به خاطر این که از ترکیب قهوه های مختلف درست شده اند؛ امکان تولید انبوه را دارند و می توان در تمام طول سال با مراجعه به بازار آن ها را خریداری کرد.

قیمت

برای این که بهتر بدانید قهوه تک خاستگاه بهتر است یا ترکیبی، خوب است که اطلاعات بیشتری در مورد تفاوت این دو داشته باشید. در مورد قیمت باید گفت که مسئله بسیار ساده است؛ هر چه چیزی کمیاب تر باشد گران تر است. به همین خاطر است که معمولا قهوه های تک خاستگاه قیمت بیشتری نسبت به قهوه های ترکیبی دارند.

قابلیت بررسی قهوه

وقتی همه دانه ها در یک مکان رشد می کنند و تمام قهوه نیز از دانه های همان خاستگاه تولید می شود؛ می توان متوجه شد که قهوه از کجا می آید تا بتوان در مورد آن تحقیق کرد. همان طور که می دانید قهوه های ترکیبی به خاطر این که از چندین مکان مختلف تولید می شوند؛ امکان بررسی آن ها وجود ندارد و یا بسیار سخت است که بتوان کیفیت آن ها را بررسی کرد.

طعم و مزه

برای این که بدانید قهوه تک خاستگاه بهتر است یا ترکیبی، خوب است بدانید که اکثر مردم قهوه های تک خاستگاه را ترجیح می دهند. این قهوه ها معمولا خالص ترین نوع قهوه هستند که می توان آن ها را تهیه کرد.

درباره قهوه های ترکیبی

درباره قهوه های ترکیبی

برای این که تشخیص دهید قهوه تک خاستگاه بهتر است یا ترکیبی، خوب است که در مورد قهوه های ترکیبی بیشتر بدانید. قهوه های ترکیبی همان طور که از اسمشان پیداست؛ از ترکیب چندین مدل قهوه از سرتاسر جهان تولید شده اند. قهوه های ترکیبی مدل های بسیار متنوعی دارند. برای مثال برخی از قهوه ها با ترکیب دانه های قهوه اتیوپیایی، مزیکی و بولیوی ساخته می شوند و برخی دیگر نیز با ترکیب دانه های قهوه کلمبیای شمالی و کلمبیای جنوبی.

برای قهوه دمی و اسپرسو کدام مدل مناسب تر است ؟

برای قهوه دمی و اسپرسو کدام مدل مناسب تر است ؟

برای این که بهتر بدانید قهوه تک خاستگاه بهتر است یا ترکیبی، خوب است بدانید که کدام مدل برای مصرف روزانه بهتر است. در واقع برای مصرف قهوه به صورت دم کرده، معمولا قهوه های تک خاستگاه پیشنهاد می شوند. زیرا این قهوه ها طعم خالصی دارند و می توانند یک طعم ثابت را به شما ارائه دهند.

اما از طرفی دیگر، برای تهیه اسپرسو پیشنهاد می کنیم که فقط از قهوه های ترکیبی استفاده کنید. زیرا درست کردن قهوه اسپرسو با قهوه تک خاستگاه بسیار دشوار است. حتی اگر قهوه تک خاستگاه با کیفیتی داشته باشید؛ درست کردن اسپرسو با آن کار اشتباهی است. زیرا متعادل کردن این قهوه ها برای تولید اسپرسو بسیار دشوار است.

کدام قهوه برای شما بهتر است ؟

کدام قهوه برای شما بهتر است ؟

برای این که بدانید کدام قهوه برای شما بهتر است؛ خوب است که نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • اگر می خواهید قهوه ای قابل اعتماد داشته باشید که بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید و ماه ها آن را نگه داری کنید؛ یک مدل ترکیبی بهتر خواهد بود.
  • اگر دوست دارید که طعم های متفاوت را امتحان کنید؛ خوب است به دنبال مدل های تک خاستگاه بروید.
  • اگر در دم کردن قهوه تازه کار هستید؛ مدل های ترکیبی را انتخاب کنید.
  • اگر می خواهید به قهوه خود طعم های جدید مانند توت فرنگی یا نیشکر اضافه کنید؛ به دنبال مدل های ترکیبی باشید.

جمع بندی

قهوه ها به دو دسته تک خاستگاه و ترکیبی تقسیم می شوند. هر کدام از این دو مدل ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند که باعث ایجاد تفاوت بین این دو می شود. به همین خاطر برای این که بدانید قهوه تک خاستگاه بهتر است یا ترکیبی، در مورد تفاوت ها و ویژگی های هر کدام توضیح دادیم.

شما می‌توانید برای خرید بهترین نوع قهوه عربیکا و ربوستا با درصدهای متفاوت مانند خرید دانه و پودر قهوه ربوستا 80 درصد، خرید دانه و پودر قهوه عربیکا 80 درصد، خرید پودر قهوه ترک کلاسیک و… به فروشگاه قهوه کویز مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *