مقاله های قهوه

مشکلات رایج دستگاه اسپرسوساز و رفع آن ها

دستگاه اسپرسوساز و فنجان های قهوه

توجه به مشکلات رایج دستگاه اسپرسوساز از نکات مهم در هنگام استفاده از آن هاست. اسپرسو یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی هاست و امروزه اغلب دوستداران این قهوه از دستگاه اسپرسوساز استفاده می کنند.

البته در کافی شاپ ها هم برای تهیه اسپرسو از دستگاه اسپرسوساز استفاده می شود. به هر حال اگر از این دستگاهها استفاده می کنید بهتر است اطلاعاتی درباره مشکلاتی که ممکن است برای آنها پیش بیاید داشته باشید.

در صورت بروز مشکل در دستگاه قهوه ساز طعم و عطر قهوه ممکن است تغییر کند. و یا دستگاه صداهای غیر معمول و عجیبی داشته باشد. به هر حال اطلاعات لازم در این مورد می تواند به شما کمک زیادی برای رفع عیب آن ها بکند.

رفع اشکال مشکلات اساسی دستگاه اسپرسوساز

دستگاه اسپرسوساز و قهوه

پمپ دستگاه روشن بوده اما اسپرسو خارج نمی شود

یکی از مشکلات رایج دستگاه اسپرسوساز خارج نشدن قهوه هنگام روشن شدن پمپ دستگاه است. در صورت بروز این مشکل باید چند نکته بررسی شود.

  • ابتدا باید چک شود که مخزن آب دستگاه خالی نباشد و یا اگر دستگاه به آب شهر وصل است در مسیر ورود آب قطعی وجود نداشته باشد.
  • ممکن است میزان پودر قهوه در پورتا فیلتر زیاد باشد در این صورت آب به راحتی نمی تواند به داخل قهوه نفوذ کند. یا اگر پودر قهوه بیش از حد و خیلی ریز آسیاب شده باشد باز هم آب نمی تواند به راحتی به قهوه نفوذ کند. در نتیجه اسپرسو خارج نمی شود.
  • ممکن است مقداری مواد معدنی در دستگاه جمع شده باشد و باعث رسوب شود. این رسوب باعث انسداد در پمپ می شود. بهتر است هر چند وقت یک بار دستگاه اسپرسوساز جرم گیری شود تا مشکلی برای دستگاه پیش نیاید و اسپرسو به راحتی از آن خارج شود.
  • در نهایت ممکن است مشکل از فیلتر گروپ ها باشد. بهتر است این فیلترها هم هر چند وقت یکبار تمیز شوند.

طعم قهوه اسپرسو به ترشی میزند

ترش بودن قهوه اسپرسو می تواند به دلایل متعددی باشد. ممکن است تلخی قهوه از دانه های قهوه باشد که حاوی اسید تانیک هستند و این اسید باعث می شود دانه های قهوه ترش باشند. با گاز زدایی قهوه این اسید از بین رفته و طعم ترشی قهوه هم کم می شود.

دمای دستگاه اسپرسوساز هم باید روی 93 درجه تنظیم باشد. این دما در زمان دم آوری قهوه باعث می شود طعم آن ترش نشود.

عصاره گیری قهوه باید کامل انجام شود. اگر دانه های آسیاب شده بیش از حد درشت باشند فرایند عصاره گیری به خوبی انجام نمی شود. در نتیجه اسید تانیک از بین نرفته و طعم قهوه ترش می شود.

قهوه بعد از چند روز ماندن ترش می شود. بلافاصله بعد از دم آوری آن را مصرف کنید. همچنین استفاده از آب سرد باعث ترش شدن طعم قهوه می شود.

اسپرسو به طور سریع یا خیلی کند از دستگاه خارج می‌شود

یکی دیگر از مشکلات رایج دستگاه اسپرسوساز خارج شدن سریع یا کند اسپرسو از دستگاه می باشد. در هر دو حالت قهوه اسپرسو کیفیت لازم را نخواهد داشت.

اگر اسپرسو سریع از دستگاه خارج شود احتمالا درجه آسیاب دانه ها بیش از حد درشت است. در نتیجه فضای آزاد زیادی بین قهوه وجود دارد و آب خوب وارد قهوه نمی شود. در نتیجه اسپرسو سریع خارج شده بسیار رقیق و آبکی خواهد بود و کِرِمای لازم را نخواهد داشت. همچنین میزان تازگی قهوه تاثیر زیادی در نفوذ آب به داخل آن دارد.

برای اینکه قهوه سریع از دستگاه خارج نشود حتما از دانه های قهوه تازه آسیاب شده استفاده کنید. پودر قهوه را با درجه مناسب آسیاب کرده و کاملا یکسان داخل پورتافیلتر بریزید. کاملا یکدست پودر قهوه را تمپ کنید تا فرایند عصاره گیری به خوبی انجام شود.

اگر اسپرسو خیلی کند از دستگاه خارج شود چون قهوه زمان طولانی در دستگاه می ماند طعم سوختگی و تلخی می گیرد. این مشکل می تواند به دلیل خراب شدن پمپ دستگاه باشد و البته میزان پودر قهوه اگر زیاد بوده و بیش از حد تمپ شود آب نمی تواند به درون قهوه نفوذ کند. در نتیجه فرایند عصاره گیری کند می شود. برای رفع این مشکل اول پمپ دستگاه را چک کنید و از میزان مناسب پودر قهوه داخل پورتا فیلتر مطمئن شوید.

اسپرسو طعم تلخی زیادی دارد

یکی دیگر از مشکلات رایج دستگاه اسپرسوساز طعم تلخ اسپرسو است. این مشکل به چند دلیل می تواند اتفاق بیفتد. مهم ترین نکته تنظیم نبودن دمای دستگاه قهوه ساز است. بهترین دما برای تهیه اسپرسو 93 تا 94 درجه است. همچنین دقت کنید از پودر قهوه بیش از حد استفاده نکنید. چون میزان زیاد قهوه فرایند عصاره گیری را کند کرده و طعم قهوه را تلخ می کند. حتما بعد از هر بار استفاده از دستگاه اسپرسوساز آن را تمیز شستشو دهید تا قهوه داخل آن رسوب نکند.

زمانی که پمپ را روشن می کنم، صدای بلندی ایجاد می کند

یکی دیگر از مشکلات رایج دستگاه اسپرسوساز صدای بلند دستگاه بعد از روشن شدن پمپ دستگاه است. معمولا این مشکل از مخزن آب دستگاه ناشی می شود. حتما مخزن آب را چک کنید که خالی نباشد یا اگر دستگاه به آب شهر وصل است دقت کنید مانعی برای ورود آب به دستگاه وجود نداشته باشد.

درجه آسیاب درشت دانه ها هم می تواند باعث بروز سر و صدا در دستگاه شود. چون بین قهوه فضای آزاد وجود دارد و آب با فشار وارد می شود پس صدای زیادی تولید می شود. اگر دانه ها با درجه مناسب آسیاب شوند این مشکل حل خواهد شد.

در فنجان قهوه اسپرسو تفاله وجود دارد

اگر در فنجان قهوه اسپرسو تفاله مشاهده کردید حتما سبد پورتا فیلتر را بررسی کنید که تو رفتگی نداشته باشد. البته ممکن است ایراد از واشر گروپ ها باشد. حتما پیچ ها را باز کرده و آن ها را چک کنید.

دقت کنید که قهوه تا لبه پورتا فیلتر نیامده باشد چون هنگام عصاره گیری مقداری از آن وارد نوشیدنی می شود. همچنین فیلتر گروپ ها را هر چند وقت یکبار تمیز کرده و اگر خراب شدند آنها را تعویض کنید.

پورتافیلتر دستگاه اسپرسو

نازل بخار دستگاه پس از مدتی از کار بیفتد

یکی دیگر از مشکلات رایج دستگاه اسپرسوساز از کار افتادن نازل بخار است. streamer یا نازل بخار دستگاه باید هر چند وقت یکبار کاملا تمیز شود. اگر streamer تمیز نشود خیلی زود رسوب گرفته و از کار می اُفتد. بنابراین اگر بعد از هر بار استفاده استریمر دستگاه را خوب تمیز کنید مانع از ایجاد رسوب شده و عمر دستگاه بیشتر می شود.

چراغ مخزن آب با وجود آب کافی روشن باشد

مخزن آب دستگاه اسپرسو ساز یک شناور مغناطیسی دارد که اگر در ته دستگاه گیر کرده باشد چراغ مخزن روشن می ماند. برای رفع این مشکل باید مخزن آب را چک کنید تا اگر شناور مغناطیسی گیر کرده آن را آزاد کنید. مطمئن شوید که دوباره شناور گیر نکند. در ضمن ممکن است مخزن آب رسوب کلسیم جمع شده باشد پس حتما آن را تمیز کنید.

زیر دستگاه اسپرسوساز خود آب کثیف مشاهده کردید

دیدن آب کثیف زیر دستگاه یعنی آب نشتی پیدا کرده است. احتمالا شیلنگ تخلیه آب مسدود شده است. بنابراین سریع خروجی تخلیه آب دستگاه را بررسی کنید و مشکل را برطرف کنید. هر چیزی که مانع ورود جریان آب به دستگاه شود باید برطرف شود.

دمای بویلر بخار تنظیم باشد

دمای بویلر دستگاه از طریق فشار سنج تنظیم می شود. از سه نوع فشار سنج (CEME، Sirai، MA-TER) در دستگاههای اسپرسو استفاده می شود که همه آنها از یک پیچ مرکزی بزرگ برای تنظیم فشار استفاده می کنند. و فقط فشار سنج CEME بع غیر از پیچ مرکزی بزرگ یک پیچ کوچک هم دارد. برای تنظیم فشار بویلر بخار باید دستگاه را از برق کشیده و جهت کاهش و افزایش دما را پیدا کنید. هر کدام از این فشار سنج ها با روشی خاص دما را تنظیم می کنند که با مطالعه دفترچه راهنما به راحتی دمای بویلر بخار تنظیم می شود.

جمع بندی

قهوه اسپرسو یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی هاست. برای تهیه یک اسپرسو خوش طعم و لذت بخش علاوه بر خرید قهوه خوش طعم باید از دستگاه اسپرسو استفاده کنید. با دانستن مشکلات رایج دستگاه اسپرسوساز به محض بروز اشکال در دستگاه می توان آن را عیب یابی کرده و مشکل را برطرف نمود.

شما میتوانید بهترین نوع قهوه عربیکا و ربوستا با درصدهای متفاوت مانند خرید قهوه عربیکا 60 درصد، خرید قهوه ربوستا 70 درصد ، خرید پودر قهوه فوری گلد، خرید پودر قهوه فوری کلاسیک ، خرید پودر قهوه سبز، خرید پودر قهوه ترک کلاسیک، خرید پودر کافی میت و… را از فروشگاه قهوه کویز تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *