مقاله های قهوه

نحوه نگهداری قهوه

آیا قهوه آسیاب شده خراب می شود؟

نگهداری قوه

اگر اهل استفاده از قهوه باشید، احتمالاً همواره این سؤال در ذهن شما وجود خواهد داشت که آیا قهوه پس از مدتی خراب می شود؟ برای پاسخ به این سؤال باید گفت بله. قهوه نیز مانند هر ماده غذایی دیگری پس از مدتی خراب می شود. در این مقاله قصد داریم نگهداری قهوه و اینکه آیا قهوه آسیاب شده خراب می شود یا نه و راه های تشخیص قهوه سالم از قهوه خراب و تاریخ گذشته بپردازیم.

به طور کلی، قهوه از هزاران ترکیب مختلف از جمله کربوهیدرات ها، اسید های آمینه و لیپید ها تشکیل شده است. گذشت زمان باعث تغییرات فیزیکی و شیمیایی در بافت قهوه می شود که عطر و طعم آن را تحت تأثیر قرار می دهد. پس از مدتی کربوهیدرات ها کهنه و لیپید ها فاسد می شوند و استفاده از قهوه عملاً ممکن نیست. در پاسخ به این سوال که آیا قهوه آسیاب شده خراب می شود، باید بگوییم که مدت زمان ماندگاری قهوه شما به محل و نحوه نگهداری از آن بستگی دارد. در واقع اگر به شکل استاندارد از قهوه آسیاب شده استفاده کنید، قهوه تا ماه ها و حتی سال ها پس از تاریخ انقضا درج شده بر روی محصول قابلیت استفاده دارد. 

نشانه های قهوه خراب شده

نگهداری قوه

قهوه آسیاب نشده یا به اصطلاح دانه قهوه معمولاً تا مدت زمان زیادی قابل استفاده است؛ اما تاریخ انقضای قهوه آسیا شده  کمتر است. برای این که متوجه شوید آیا قهوه آسیاب شده خراب می شود یا نه، به ظاهر و طعم قهوه توجه کنید. در واقع اگر فردی قهوه شناس هستید، در صورتی که از انقضای قهوه شما چند ماه گذشته باشد؛ اما تغییری در طعم و رنگ آن رخ نداده باشد، به استفاده از آن بدون توجه به تاریخ انقضای درج شده بر روی بسته بندی محصول ادامه دهید؛ اما در صورتی که رنگ و طعم قهوه دچار تغییر و خرابی شد، بدون توجه به تاریخ محصول آن را دور بیندازید.

دانه های قهوه ای که شما از سوپر مارکت ها و فروشگاه اینترنتی قهوه تهیه می کنید، 6ماه تا یک سال پس از تاریخ ثبت شده بر روی محصول قابلیت استفاده دارند. اغلب این قهوه ها بین ۱۵ تا ۳۰ ماه ماندگاری دارند. در واقع انواع قهوه ها، بسته به نوع و استفاده ای که از آن ها می شود، انقضای متفاوتی دارند. برای مثال افرادی که دانه های قهوه را از سوپر مارکت تهیه می کنند، اغلب به کیفیت و اصیل بودن قهوه چندان اهمیتی نمی دهند.

هدف آن ها استفاده از کافئین موجود در قهوه به شکل موقت است؛ اما در مقابل، افرادی که دانه های قهوه با کیفیت و تخصصی را از فروشگاه تخصصی قهوه تهیه می کنند، توجه زیادی بر اصل بودن و کیفیت قهوه دارند. مسلم است که این افراد هزینه بیشتری برای خرید قهوه صرف می کنند و در مقابل انتظار کیفیت بهتری را نیز از محصول مورد نظر خود دارند.

نگهداری قهوه

دانه های قهوه را ترجیحاً در جای خشک و دور از نور خورشید نگهداری کنید. بهتر است آن ها را در ظرف یا کیسه ای استاندارد نگهداری کنید و پس از هر بار استفاده درب آن را محکم ببندید. مانند پاکتهای متالایز که قهوه کویز داخل آن بسته بندی میشود ودارای زیپ جهت بستن آن پس از هر بار مصرف میباشد.بسیاری از افراد برای افزایش عمر دانه های قهوه آن ها را فریز می کنند. این روش به شکل موقت در حفظ دانه های قهوه مؤثر است؛ اما استفاده طولانی مدت از این روش باعث کاهش کیفیت قهوه شما می شود.

“برای خرید دانه قهوه با بسته بندی مناسب میتوانید به فروشگاه انلاین قهوه کویز مراجعه کنید.”

آیا قهوه آسیاب شده خراب می شود؟ بله. در صورتی که قهوه شما ویژگی های زیر را پیدا کرد، بهتر است آن را دور بریزید.

  • قهوه شما بی مزه شود و یا طعم و کیفیت آن نسبت به گذشته تغییر محسوسی کند.
  • قهوه بو بدی بدهد.
  • از تاریخ انقضای محصول مدت زیادی گذشته باشد.
  • دانه های قهوه دچار کپک زدگی شده باشند.

راه های تازه نگه داشتن قهوه آسیاب شده به مدت طولانی

نگهداری قهوه

در قسمت های قبل به این مسئله پرداختیم که آیا قهوه آسیاب شده خراب می شود یا نه. در این قسمت قصد داریم از راه های تازه نگه داشتن قهوه آسیاب شده صحبت کنیم. به طور کلی از اکسیژن، گرما، نور و رطوبت به عنوان دشمنان قهوه یاد می شود. برای اینکه قهوه شما تا مدت زمان زیادی قابل استفاده باشد، بهتر است نکات زیر را در نگهداری از قهوه به کار بگیرید.

  • قهوه خود را در ظرف های فلزی (پاکت متالایز)و سرامیکی نگهداری کنید. این ظرف ها بو و عطر مواد غذایی را به خود جذب نمی کنند و عمر قهوه شما را افزایش می دهند.
  • ظرف های قهوه را به دور از گرما و نور در محیطی با دمای معتدل نگهداری کنید.
  • هرگز قهوه را در محیط یخچال قرار ندهید. بخار های موجود در یخچال باعث بد بو شدن قهوه و تغییر کیفیت آن می شوند؛ حتی فریز کردن قهوه نیز برای نگهداری از قهوه به مدت طولانی پیشنهاد نمی شود.
  • بسیاری از افراد قهوه را در پلاستیک های زیپ دار نگهداری می کنند. بهتر است پس از خرید قهوه آن را به ظرف های استاندارد منتقل کنید. متأسفانه تجربه نشان داده است که نگهداری از قهوه درون پلاستیک های زیپ داربه دلیل نور دیدن قهوه کیفیت آن را کاهش می دهد.
نگهداری قهوه

سخن آخر

در این مقاله به بیان راه های تشخیص خرابی قهوه پرداختیم و به این سؤال پاسخ دادیم که آیا قهوه آسیاب شده خراب می شود یا نه؟

با توجه به موارد گفته شده، بهتر است قهوه خود را به صورت استاندارد و با توجه به نکاتی که به آن اشاره کردیم نگهداری کنید تا عمر مفید این ماده غذایی خوشمزه بیشتر شود و مدت زمان بیشتری بتوانید از آن استفاده کنید.

قهوه کویز ارائه دهنده بهترین محصولات قهوه با کیفیت بالا و مرغوب نظیر، فروش دانه و پودر قهوه عربیکا 70 درصد، فروش دانه و پودر قهوه ربوستا 60 درصد، فروش پودر قهوه ترک کلاسیک و… است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *