مقاله های قهوه

هات چاکلت چیست؟ | راهنمای هات چاکلت خوشمزه و دلپذیر

هات چاکلت

همه ما هات چاکلت را به عنوان نوشیدنی گرم و غنی می شناسیم که در یک شب سرد کنار آتش یا بعد از انجام فعالیت های زمستانی مانند اسکیت روی یخ و اسکی از آن لذت می بریم. اما آیا تا به حال به پیدایش این نوشیدنی خوشمزه فکر کرده اید؟ تاریخچه هات چاکلت بسیار به عقب باز می گردد و این نوشیدنی در طول سال ها تغییر کرده و از سرد و تند به گرم و شیرین تبدیل شده است.

شروع از مکزیک:

در اوایل 500 سال قبل از میلاد، مایاها شکلاتی می‌نوشیدند که از دانه‌های کاکائو آسیاب‌شده مخلوط با آب، آرد ذرت و فلفل چیلی (و همچنین سایر مواد تشکیل‌دهنده) تهیه می‌شد – که نسخه‌ای بسیار متفاوت از شکلات داغی است که امروزه می‌شناسیم. آنها نوشیدنی را با ریختن آن از یک فنجان به یک قابلمه تا زمانی که کف غلیظی ایجاد شود مخلوط می کردند و سپس از نوشیدنی سرد لذت می بردند. اگرچه نوشیدنی شکلاتی در دسترس همه طبقات مردم بود، اما ثروتمندان آن را از ظروف بزرگ با دهانه می‌نوشیدند که بعداً همراه با آنها دفن می‌شدند.

هات چاکلت

هات چاکلت در راه اروپا:

زمانی که اسپانیایی ها به مکزیک در قرن شانزدهم حمله کردند، آزتک ها امپراتوری قدرتمندی ایجاد کرده بودند و ارتش آنها در مکزیک برتر بود. کاشفان اولیه اسپانیایی فکر می کردند که استفاده اولیه (اگر نه تنها) از شکلات دارویی است. نوشیدنی های شکلاتی در اسپانیا تولید شد که با فلفل، وانیل، شکر و دارچین چاشنی میشد .

در اوایل دهه 1500، کورتز کاشف دانه های کاکائو و ابزارهای نوشیدنی شکلات را به اروپا آورد. اگرچه نوشیدنی همچنان سرد و تلخ بود، اما محبوبیت پیدا کرد و توسط دربار شاه چارلز پنجم و همچنین طبقه بالای اسپانیا پذیرفته شد. پس از معرفی آن در اسپانیا، نوشیدنی به صورت گرم، شیرین و بدون فلفل چیلی سرو شد. اسپانیایی‌ها از نوشیدنی جدید فوق‌العاده‌شان بسیار محافظت می‌کردند، و بیش از صد سال بود که اخبار آن در سراسر اروپا پخش شد.

هنگامی که در دهه 1700 به لندن رسید، خانه های شکلاتی (مشابه کافی شاپ های امروزی) محبوب و بسیار مد روز شدند، حتی اگر شکلات بسیار گران بود. در اواخر دهه 1700، رئیس کالج سلطنتی پزشکان، هانس اسلون، از جامائیکا دستوری برای مخلوط کردن شکلات با شیر آورد که به نظر او نوشیدنی را خوش طعم تر کرد. خوب، دیگران موافقت کردند و انگلیسی ها شروع به اضافه کردن شیر به شکلات خود کردند. سپس آن را به عنوان یک نوشیدنی بعد از شام میل می کردند.

هات چاکلت

هات چاکلت امروزی:

تا قرن نوزدهم، هات چاکلت به عنوان درمان بیماری های معده و کبد و همچنین یک نوشیدنی خاص استفاده می شد. با این حال، امروز ما به سادگی از این معجون گرم به عنوان یک نوشیدنی برای خوردن و مزه کردن استفاده می کنیم. در آمریکا، شکلات داغ تا حدودی ساده است و اغلب از ترکیب آب داغ با بسته‌های پودر تهیه می‌شود، اگرچه می‌توانید انواع اصیل‌تر و لذیذتری را در رستوران‌ها و کافه‌ها پیدا کنید. کشورهای دیگر نسخه های خاص خود را دارند – شکلات غلیظ اسپانیایی a la taza، شکلات ادویه دار پارا مسا از آمریکای لاتین، و caoccolata calda ایتالیا، که بسیار غلیظ است.

هات چاکلت

تکامل شکلات :

شکلات تخته ای مدرن تا اواسط دهه 1800، زمانی که فناوری و خلاقیت به هم نزدیک شدند، ظاهر نشد. هنگامی که کاسپاروس ون هوتن دستگاه پرس کره کاکائو را در دهه 1820 توسعه داد، در ابتدا به دنبال مواد جامد فشرده بود – کره کاکائو (چربی که بیش از 50 درصد دانه کاکائو را تشکیل می دهد) صرفاً یک محصول جانبی بود. سال‌ها طول می‌کشد تا یک شکلات‌ساز (به احتمال زیاد خانواده فرای در انگلیس) به این فکر بیفتد که مقداری از کره کاکائو اضافی را دوباره به دانه‌های کاکائو و شکر اضافه کند.

ابتدا پودر کاکائو در هلند اختراع شد، جایی که هلندی ها تقریباً کل تجارت دانه کاکائو را کنترل می کردند. از آنجایی که پودر کاکائو بسیار راحت تر با شیر یا آب ترکیب می شود، این امکان را فراهم می کند تا خلاقیت های بیشتری به وجود بیاید. سپس شکلات به عنوان یک آب نبات با مخلوط کردن کره کاکائو با شکر آمد و در سال 1876 شکلات شیری تولید شد. از آن زمان به بعد، شکلات به عنوان یک نوشیدنی جامد محبوب تر شد تا به عنوان نوشیدنی که از آن شروع شد.

هات چاکلت

در این مرحله، شکلات شروع به شبیه شدن به آنچه امروز ما در مورد آن می‌دانیم، شد و با ادامه انقلاب صنعتی در دهه‌های بعدی، بافت و طعم آن بیشتر تکامل یافت. قبل از آن موفقیت؟ وقتی یکی از شکلات نام برد، واقعاً به یک نوشیدنی اشاره می کرد. ما می‌توانیم تاریخ شکلات را به هزاران سال قبل در فرهنگ‌های اولمک، مایا و آزتک در مکزیک امروزی و آمریکای مرکزی ردیابی کنیم.

شکلات همچنین به دلیل فواید سلامتی مختلف مورد توجه قرار می گیرد و جایگزین ملایم تری برای پسر عموی خود، قهوه است. همانطور که فرهنگ شکلات پیشرفت کرد، البته در اواسط دهه 1800 به شکل بار (و سپس شیرینی ها و محصولات پخته شده) راه پیدا کرد. در آغاز قرن بیستم، کاکائو و شکلات به طور محکم در رژیم روزانه ما گنجانده شدند.

هات چاکلت

راهنمای هات چاکلت خوشمزه و دلپذیر:

با شکلات با کیفیت شروع کنید:

هنگامی که ژاک تورس به تلفن پاسخ داد، کارخانه شکلات سازی او در بروکلین در پس‌زمینه دور می‌افتد، او مستقیماً به سر اصل مطلب رفت: «برای اینکه بهترین شکلات داغ را درست کنید، باید با شکلات شروع کنید. همانطور که نمی توانید یک تارت توت فرنگی زیبا با توت فرنگی های زمستانی که طعم ندارند درست کنید، اگر با شکلات خوب شروع نکنید نمی توانید شکلات داغ درست کنید.

در حالی که ممکن است ناگفته نماند، این اصل – اینکه شکلات خوب شکلات داغ خوبی می دهد – نباید نادیده گرفته شود. مایکل کلاگ، شکلات‌ساز در L.A. Burdick Chocolate، میگوید که طعم بی‌نظیر شکلات به جای رقیق شدن، با افزودن شیر گرم یا آب بیشتر می‌شود: «حتی اگر کمی تغییر در شکلات وجود داشته باشد، باز هم طعم آن را می‌چشید. آن را در شکلات داغ.» همانطور که Dominque Ansel می گوید، “بسیار در مورد درست کردن شکلات داغ به استفاده از مواد با کیفیت واقعاً خوب مربوط می شود.

هات چاکلت

اگر از پودر استفاده میکنید حتما از پودر شکلات استفاده کنید

بسیاری از مخلوط‌های شکلات داغ از پودر کاکائو ساخته می‌شوند که پس از استخراج کره کاکائو از دانه‌های کاکائو باقی می‌ماند. ژاک تورس توضیح داد: «وقتی دانه‌های کاکائو را برشته می‌کنید، پوسته‌ها را جدا می‌کنید و آن‌ها را در تجهیزاتی قرار می‌دهید که آنها را خرد می‌کند و چربی یا کره کاکائو را که برای تهیه شکلات استفاده می‌شود، استخراج می‌کند.»

از طرف دیگر، پودر کاکائو محصول جانبی ساخت شکلات است و ماده اولیه بسیاری از مخلوط‌های شکلات داغ است. به عنوان مثال، سوئیس میس از پودر کاکائو قلیایی شده استفاده می کند، که پودر کاکائویی است که خنثی شده است تا کمتر اسیدی شود و طعم ملایم تری به آن بدهد. همچنین طعم کمتری نسبت به شکلات واقعی دارد.

هات چاکلت

همانطور که گفته شد، همه مخلوط های شکلات داغ از پودر کاکائو ساخته نمی شوند. برخی از آنها از شکلات واقعی ساخته شده اند که به صورت پودر در آمده است. و در حالی که بسیاری از علاقه مندان به شکلات ترجیح می دهند از شکلات جامد استفاده کنند، اکثر مردم شکلات پودری را ترجیح می دهند زیرا سریعتر از شکلات جامد حل می شود. بنابراین اگر پودر شکلات را ترجیح می دهید، پشت جعبه را با دقت بخوانید – مطمئن شوید که شکلات اورجینال است.

هات چاکلت

افزودنی ها:

همانطور که موارد بی‌شماری برای افزودن به شکلات داغ وجود دارد، افزودنی‌های بی‌شماری نیز روی شکلات داغ به خوبی کار می‌کنند – از مارشمالو گرفته تا خامه زده شده. که بستگی به سلیقه شما دارد.

هات چاکلت

نتیجه گیری

شکلات داغ حاوی مقادیر کمی کافئین است، اما بسیار کمتر از چای، قهوه و اکثر نوشابه‌ها. اگر می خواهید یک نوشیدنی شکلاتی و بدون کافئین داشته باشید، به سراغ شیر شکلات آماده مصرف بروید.

برای خرید قهوه شما میتوانید از فروشگاه آنلاین قهوه کویز سفارش خود را ثبت کنید. قهوه کویز ارائه دهنده بهترین محصولات قهوه با کیفیت بالا و مرغوب نظیر، فروش دانه و پودر قهوه عربیکا 70 درصد، فروش دانه و پودر قهوه ربوستا 80 درصد، فروش پودر هات چاکلت و… است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *